AĞUSTOS 2022 - BÜLTENİ

CIE-Uluslararası Aydınlatma Komisyonu Division (Bölüm) çalışmaları kapsamında, Prof. Dr. Rengin Ünver, 5 Ağustos 2022 tarihinde Türkiye temsilcisi olarak görev yaptığı “Görme ve Renk” CIE Bölüm – 1’in yıllık toplantısına katıldı. Değişik üye ülkelerden 35 katılımcı ile çevrimiçi gerçekleştirilen ve stratejik kararların alındığı bu toplantıda CIE ve bölümler bazında son bir yılda gerçekleşen etkinlikler görüşülmüştür.

“Lux Europa 2022 Uluslararası Aydınlatma Konferansı”, 20-22 Eylül 2022 tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’nin Prag kentinde gerçekleştirilecektir. Aydınlatma Türk Milli Komitesi, 1997 yılından bu yana Avrupa’da aydınlatma alanında çalışan sektör temsilcileri ve araştırmacıların bir araya gelip ülkelerini temsil ettikleri “Lux Europe” organizasyonuna üyedir ve Onursal Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Ş. Küçükdoğu “Lux Europe Yönetim Kurulu Üyesi” olarak Türkiye’yi temsil etmektedir. Konferansla ilgili güncel bilgiye http://www.luxeuropa2022.eu/ adresi üzerinden erişebilirsiniz.

AGİD-ATMK ortaklığında yürüttüğümüz “Üniversitelerimizde Aydınlatma Sektörü Tanıtım ve Aydınlatma Eğitim Programlarına Destek Projesi” kapsamında çalışmalarımız devam etmektedir. Kurumlarımıza üniversite öğrencilerimizden ulaşan staj ve iş taleplerinin listesi kurumsal üyelerimize Haziran ayında iletilmiştir.

Kurumsal üyelerimizden gelen staj ve iş fırsatları www.agid.org.tr ile www.atmk.org.tr web sitelerimizde yayınlanmaktadır. Aydınlatma alanında iş ve staj olanağından faydalanmak isteyen adaylar ile üyemiz olan firmalar arasında iletişim ortamı oluşturacak bu platforma destek vermek isteyen üyelerimiz, kurumlarındaki pozisyonun adını, tanımını ve istenen özellikleri ATMK veya AGİD sekreterliğine iletebilmekte ya da doğrudan öğrenciler ile bağlantı kurabilmektedir.

Konu ile ilgili sorunuz olduğunda atmk@atmk.org.tr veya agid@agid.org.tr e-posta adreslerimiz üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Prof. Dr. Sermin Onaygil, Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nun (CIE) temsilcisi olarak yer aldığı Avrupa Standartlar Komitesi’nin (CEN) “aydınlatma uygulamaları” teknik komitesi altındaki “yol aydınlatması çalışma grubu”nun 30 Ağustos 2022 tarihinde çevrimiçi gerçekleşen toplantısına katıldı.

EN 13201 standartlarının yenilenmesi için kurulan grubun çalışmaları sonucu “yol aydınlatma sınıflarının seçiminde kılavuz” başlıklı ilk bölümde “adaptif yol aydınlatması” kapsamında önemli ilaveler yapılmış, diğer dokümanlarda gerekli yazım ve formül hataları düzeltilmiştir. Son bölümde enerji tasarruf hesaplamaları yine adaptif aydınlatma koşulları dikkate alınarak düzenlenmiştir. Çalışmaların bu yılsonunda tamamlanması ve yeni standartların yayınlanması hedeflenmektedir.