EYLÜL 2019

 

EYLÜL 2019 BİLGİLENDİRME

 

  1. ATMK, AGİD ve Informa Markets’in işbirliği ile Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen “İstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı” üç farklı buluşma platformuna ev sahipliği yaptı:
  • Fuar ile aynı ortamda 18-19 Eylül 2019 tarihlerinde “Türkiye’de Nitelikli Aydınlatma” ana temalı 12. Ulusal Aydınlatma Kongremizi gerçekleştirdik. Kongrede bu yıl, *Aydınlatmada Eğitim ve İnsan Kaynağı, *Nitelikli Aydınlatma İçin Tasarım, *Dünya Standartlarında Tasarlanmış Üretim, *Aydınlatmada Satış ve Tüketici Bilinci” başlıklı toplam 5 oturumda sektör dışından çağrılı konuşmacıların görüşleri ile bilimsel araştırma ve proje sonuçlarından hazırlanmış bildiri sunumları gerçekleştirildi. Kongrede bu yıl değerli kurumsal üyelerimiz *FİBERLİ, *SYLVANIA, *TD Elektronics oturum sponsorları olarak destek verdi. Bu yıl kongremize damgasını vuran “Aydınlatmada Eğitim ve İnsan Kaynağı” oturumunda çağrılı konuşmacı Berna Ülkü, firmamızın sahip olduğu insan gücünü en üst düzeye çıkartmak veya bir firmanın insan gücüne dahil olmak için nelere dikkat etmeliyiz?” sorusundaki tecrübelerini paylaştı. Global pazarlarda rekabet edebilmemiz için mutlaka başarmamız gereken “Nitelikli Aydınlatma için Tasarım” konusundaki oturumda ise çağrılı konuşmacı Ece Yalım “Dünya’da rekabet edebilen bir ürün için, tasarım bilincinin gelişim gerekliliği konusundan bahsederek, tasarlama kültürü ile başlayan üretimin önemi”ne değindi ve tasarımlarından örnekler paylaştı. “Dünya Standartlarında Tasarlanmış Üretim” oturumunda Doğan Taşkent, “Teknoloji ile birleşmiş bir üretim hayal midir?” sorusuna cevap ararken “Dünya için Üretim” başlıklı sunumu ile aydınlatmada yeni ufuklardan ve kendi deneyimlerinden bahsetti. “Aydınlatmada Satış ve Tüketici Bilincioturumunda ise Aydın Saraç çağrılı konuşmacı olarak “Son kullanıcı, ürün satın alma ve hizmet süreçlerinde neler ile karşılaşıyor?” sorusunun yanıtı olan deneyimlerini izleyiciler ile paylaştı.20 sunumlu bildirinin ve 12 sunumlu posterin katılımcılarla paylaşıldığı ve verimli tartışmaların gerçekleştiği oturumların yanı sıra; “12. Ulusal Aydınlatma Kongresi” bu yıl özel bir projeyi de konuk etti. "Karanlığı Tasarlamak: Karanlıkta Diyalog " müze projesi ile I-AM ekibi, ışığın olmadığı mekan algısını tasarlama deneyimlerini aktararak, aydınlatmanın değişik bir boyutunu gözler önüne serdiler.
  • ATMK 12. Ulusal Aydınlatma Kongresi’nin son oturumunda, sektörün farklı alanlarında çalışan konuşmacıların katılımı ile “Türkiye’de Nitelikli Aydınlatma” konulu bir panel gerçekleştirildi. Prof. Dr. Sermin Onaygil yöneticiliğindeki Aysun Altındağ, Ercan Çitil, Nergiz Arifoğlu ve Sabri Günaydın’ın yer aldığı panelde kongremizin ana teması olan “Nitelikli Aydınlatma” konusu detaylı ele alınarak sektördeki tüm paydaşlar için kılavuz olabilecek bilgiler üretilmeye çalışıldı.

 

  • “ATMK Geleneksel Gala Yemeği” 19 Eylül 2019 Perşembe akşamı değerli kurumsal üyemiz HEPER’in sponsorluğunda Florya Develi Restaurant’ta üyelerimiz ve değerli misafirlerimizin katılımı ile arzu ettiğimiz samimi bir ortamda gerçekleşti.

 

  • “İstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı” ile aynı ortamda gerçekleşen diğer etkinlikler olan “Ticaret Sahnesi” ve “Aydınlatma Tasarımı Zirvesi”nde de birçok değerli konuşmacının sunumları yer aldı. 20 Eylül 2019 tarihinde “TİCARET SAHNESİ”nde ATMK Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sermin Onaygil "CIE - ATMK Vizyonunda Aydınlatmada Yeni Araştırma Konuları" adlı sunumu ile komitemizin 1996 yılından beri ülkemizi temsil ettiği Uluslararası Aydınlatma Komisyonundaki (CIE) çalışmaları, katkıları, CIE'nin en yeni araştırma ve genişleme stratejileri, yeni kurulan ve katkı sağlanabilecek Teknik Komiteler hakkında bilgi verdi. Sunuma ATMK web sayfasından ulaşabilirsiniz. ATMK Yönetim Kurulu Üyemiz Nergiz Arifoğlu da aynı gün “Aydınlatma Tasarımı Zirvesi”nde “Otel, Mimari ve Aydınlatma Tasarımı” konusundaki deneyimlerini paylaştı.

 

  • ATMK, AGİD, INFORMA Markets işbirliği ile 18-21 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen “İstanbulLight 12. Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı”na katılım ve ilgi yoğundu. Ekonomik sıkıntıların var olduğu bu kritik dönemde, katılımcı firmaların ve ziyaretçilerin fuardan memnuniyetlerini ifade etmeleri, bölgenin tek uluslararası aydınlatma fuarı olma yolunda kararlı adımlarla ilerleyen İstanbulight’ın başarısını desteklemektedir.

 

  1. “IstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı”nı duyurma amaçlı yapılan basın çalışmalarında stratejik ortak olarak ATMK, birçok tanıtımda yer alarak destek verdi. Bu kapsamda Başkanımız Sermin Onaygil ve AGİD Başkanı Fahir Gök, Dünya ve Yeni Şafak gazetelerine röportaj vermişler, 4 Eylül 2019 tarihinde de Bloomberght TV 'de Hande Berktan’ın sunduğu “İş Dünyası” programında canlı yayın konuğu olmuşlardır. Bu çalışmalarda aktarılan bilgiler, birçok görsel ve yazılı basında haber olmuştur.

 

 

  1. VI. Elektrik Tesisat Ulusal Kongresi ve Sergisi 16-19 Ekim 2019 tarihlerinde İzmir-Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi‘nde yapılacak. Yıllardır ATMK ve EMO işbirliği ile düzenlenen “Ulusal Aydınlatma Sempozyumu” nun onuncusu da bu etkinlik kapsamında 16-17 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleşecek. Detaylı bilgiye www.emo.org.tr adresinden erişilebilmektedir.