EYLÜL 2022 - BÜLTENİ

1997 yılından beri aktif olarak üyesi olduğumuz, Avrupa’da aydınlatma alanında çalışan araştırmacılar ile sektör temsilcilerini bir araya getirmeyi amaçlayan Lux Europe organizasyonu kapsamında 14. Uluslararası Aydınlatma Kongresi Lux Europe” 20-22 Eylül 2022 tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’nin Prag kentinde yüz yüze olarak gerçekleştirildi. Onursal Başkanımız ve aynı zamanda Lux Europe Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ş. Küçükdoğu, Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sermin Onaygil, Genel Sekreterimiz Prof. Dr. Banu Manav ve Saymanımız Dr. Öğr. Üyesi M. Berker Yurtseven kongreye katılım sağladılar.

Kongrede Türk katılımcılarımız tarafından 4 sözlü 1 poster bildiri sunumu gerçekleştirildi. Dr. Öğr. Üyesi M. Berker Yurtseven, Prof. Dr. Sermin Onaygil ve Prof. Dr. Önder Güler’in birlikte hazırladıkları The Importance of Luminous Intensity Distribution in Adaptive Road Lighting”; Prof. Dr. Banu Manav’ın, Yük. Mimar Egemen Kaymaz ile birlikte hazırladıkları “Home as the New Office: Considerations of Interior Lighting Including Occupancy Scenarios of ongoing Covid-19”; Ezgi Berberoğlu, Prof. Dr. Sermin Onaygil ve Dr. Öğr. Üyesi M. Berker Yurtseven’in birlikte hazırladıkları Life Cycle Assessment on Conversion to LED in Road Lighting”; Ayşegül Tereci, Dilay Kesten Erhart ve Uçman Tan tarafından hazırlanan “Evaluation and Improvement of Lighting Ergonomy in Home-Office Area”; Elif Öztürk Gül’ün, Mustafa Kavraz ile birlikte hazırladıkları “An Approach on Visual Comfort and Energy Performance Analyses in Offices” başlıklı bildiriler konferans programında yer aldı. Türkiye temsilcimiz Prof. Dr. M. Şener Küçükdoğu, bundan sonraki faaliyet ve programların tartışıldığı Lux Europe yönetim kurulu toplantısına katıldı, Avrupa’da mevcut ekonomik belirsizlikler nedeni ile 15. Lux Europe tarihinin ve ev sahibi ülkenin bir yıl sonra, Slovenya’nın Ljubljana kentinde 15-23 Eylül 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek CIE toplantılarında açıklanmasına karar verildi. Konferansla ilgili tüm detaylara http://www.luxeuropa2022.eu/ adresi üzerinden erişebilirsiniz.

Prof. Dr. Sermin Onaygil, CIE-Uluslararası Aydınlatma Komisyonu Division (Bölüm) çalışmaları kapsamında Türkiye temsilcisi ve Bölüm Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı “Ulaşım ve Dış Aydınlatma Uygulamaları” adlı CIE Bölüm 4’ün 23-24 Eylül 2022 tarihlerinde Prag’da fiziki olarak gerçekleştirilen yıllık toplantısına katıldı. CIE ve Bölüm çalışmaları kapsamında son bir yılda gerçekleşen etkinlikler ve alınan kararların görüşüldüğü toplantıda, Bölüm konuları kapsamında teknik komite ve raportörlerin yıllık çalışmaları incelenmiş; araştırma strateji ve öncelikleri, kurumsal ilişkiler ile ışık kirliliği ile enerji krizi konularındaki gereklilikler tartışılmış ve yıllık planlamalar yapılmıştır.

Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nun yeni bir uygulaması olarak Ulusal Komite üyelerine CIE yayınlarından bazılarına ücretsiz ulaşım olanağı sağlanmıştır. Bu uygulama kapsamında sadece kurumsal ve kişisel üyelerimizin kullanım hakkıyla sınırlı olarak CIE 234:2019 A Guide to Urban Lighting Masterplanning başlıklı Teknik Rapora ulaşmak istemeniz durumunda atmktr@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.