KASIM 2022 - BÜLTEN

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Bursa Uludağ Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) iş birliği ile 24-26 Kasım 2022 tarihleri arasında “ELECO 2022 Elektrik-Elektronik ve Biyomedikal Mühendisliği Konferansı” çevrimiçi olarak düzenlendi.

Konferans kapsamında 26 Kasım 2022 Cumartesi günü davetli konuşmacı olarak Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sermin Onaygil’in “Akıllı Şehir Kavramında Uyarlayıcı (Adaptif) Yol Aydınlatması Gereklilikleri” başlıklı sunumunun ardından, ATMK olarak düzenlediğimiz ATMK Özel Oturumu’nda İnsan Odaklı Aydınlatma konusunu ele alan beş sunum gerçekleştirildi.

İnsan Odaklı Aydınlatmada Yeni Göstergeler ve Etki Parametreleri

Sevda Aliparast, Sermin Onaygil, M. Berker Yurtseven

 

Çalışma Ortamlarında Işığın Görsel olmayan Etkilerinin İki Farklı Ölçme Yöntemiyle Değerlendirilmesi Üzerine Bir İnceleme

Şefika A.N. Pekin, Rengin Ünver

 

Biodinamik Aydınlatma ve Nörobilim

Canan Perdahçı, Hakan Ünsalan

 

Konutlarda İnsan Odaklı Aydınlatma Tasarımına İlişkin Bir Öneri

Banu Manav, Egemen Kaymaz

 

İnsan Odaklı Aydınlatmanın Bireysel Boyutları

Kazım Hilmi Or

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“ELECO 2022 Elektrik-Elektronik ve Biyomedikal Mühendisliği Konferansı” na ilişkin ayrıntılı bilgi ve çalışmaların içeriklerine http://www.eleco.org.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

CIE Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nun yeni bir uygulaması olarak, Ulusal Komite üyelerine CIE yayınlarından bazılarına ücretsiz erişim olanağı sağlanmıştır. Bu uygulama kapsamında, sadece kurumsal ve kişisel üyelerimizin kullanım hakkıyla sınırlı olarak, CIE 234:2019 A Guide to Urban Lighting Masterplanning başlıklı Teknik Rapora ulaşmak istemeniz durumunda atmktr@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Komitemiz ev sahipliğinde, 4-5 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul’da CIE 234: A Guide to Urban Lighting Masterplanning yayınının tanıtımı ve değerlendirilmesi amaçlı iki günlük bir eğitim programı gerçekleştirilecektir. Programın detayları ilerleyen tarihlerde siz değerli üyelerimiz ile paylaşılacaktır.

İç aydınlatmaya ilişkin TS EN 12464-1 IŞIK ve AYDINLATMA- Çalışma Yerlerinin Aydınlatılması- Bölüm 1: Kapalı Çalışma Alanları standartı, 2021 yılında güncelleştirilerek kullanıma sunulmuştur. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Rengin ÜNVER tarafından 8 Aralık 2022 Perşembe günü, 13.00-14.00 saaatleri arasında, çevrimiçi bir seminer ile TS EN 12464-1 konusunda bir bilgilendirme toplantısı yapılacak, ilgili Standard anlatılacak ve güncel değişiklikler tanıtılacaktır. Seminer duyuru ve bağlantı bilgileri üyelerimiz ile paylaşılacaktır.