MAYIS 2019

MAYIS 2019 

ATMK, Uluslararası Işık Günü 2019 çalışmalarına devam ediyor:

7 Mayıs 2019 tarihinde İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde Prof. Dr. Alpin YENER tarafından yürütülen lisans dersinde öğrenciler, aydınlatma sektörümüzden PELSAN firması temsilcisi ile buluşarak piyasadaki ürünler ve proje geliştirme süreçleri hakkında bilgi sahibi olmuşlar; aynı zamanda 16 Mayıs Işık Günü hakkında bilgi edinerek sosyal medya platformlarına yönlendirilmişlerdir.

Prof. Dr. Banu MANAV’ın daveti üzerine İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerine Aydınlatma Tekniği ve Tasarımı dersi kapsamında İkizler Aydınlatma’nın katılımıyla üç hafta süreyle Hastane Aydınlatması, Ofis Aydınlatması ve Mağaza Aydınlatması konularında sunum ve proje çalışması yürütülmüştür. Aynı zamanda 16 Mayıs Işık Günü’ne dikkat çekilerek farkındalık yaratılmıştır.

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları öğrencileri ile 16 Mayıs 2019 tarihinde Işık Günü kapsamında iki aşamalı bir etkinlik düzenlenmiştir. Etkinliğin ilk bölümünde Prof. Dr. Rengin ÜNVER’in katkıları ile 4. ve 5. sınıf öğrencilerine yönelik “Görsel Algı, Işık, Aydınlatma ve Işık Kirliliği” başlığı altında bir paylaşım yapılmıştır. Yönetim Kurulu Üyelerimiz Nergiz ARİFOĞLU ve Zeynep AKKAYA tarafından yürütülen ikinci bölümde ise 45 ilköğretim öğrencisi ile “Benim Işığım” temalı bir atölye çalışması yapılmış, öğrenciler ışığı, ışığın onlar için ne ifade ettiğini görsel olarak tanımlayarak etkinliğe katılmışlardır.

Fatih Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu öğrencileri ile 16 Mayıs 2019 tarihinde Harezmi Projesi ve Işık Günü kapsamında iki aşamalı bir etkinlik düzenlenmiştir. Etkinliğin ilk bölümünde Prof. Dr. Banu MANAV 3. sınıf öğrencilerine “Işık ve Işık Kirliliği” başlıklı bir sunum yapmış, ikinci bölümde ise “Benim Işığım” temalı bir atölye çalışması gerçekleştirilmiş, öğrenciler ışığı, ışığın onlar için ne ifade ettiğini görsel olarak tanımlayarak etkinliğe katılmışlardır.

Komitemiz gençleri ve kadınları bilim ve mühendislik çalışmalarına teşvik etmek amaçlı “Işık Günü” sosyal medya çalışmaları yürütmektedir. “Benim Işığım” teması ile ışığa/aydınlatmaya ilişkin bir görselin #ISIKGUNU2019 ve #IDL2019 etiketleri ile paylaşılarak farkındalık yaratılması konusunda duyurularımız devam etmektedir.

Komitemiz yıl boyunca, konuyla ilgili yürüttüğü faaliyetlerini Unesco_International Day of Light web sitesinde (www.lightday.org) paylaşmaktadır.

Ana teması “Türkiye’de Nitelikli Aydınlatma” olarak belirlenen 12. Ulusal Aydınlatma Kongresi hazırlıkları, program ve çağrılı konuşmacılarla ilgili çalışmalarla tüm hızıyla devam etmektedir. Detaylara http://12uak.atmk.org.tr web adresinden erişebilirsiniz.

“IstanbulLight 2019” organizasyonuna ilişkin Fuar Komite Toplantısı, tüm ATMK ve AGİD Yönetim Kurulu Üyelerine çağrı yapılarak 13 Mayıs 2019 tarihinde AGİD Binası’nda gerçekleştirilmiş, genel durum değerlendirmesi ve gerekli planlamalar yapılmıştır.

Aydınlatma Türk Milli Komitesi’nin üyesi olduğu CIE - Uluslararası Aydınlatma Komisyonu tarafından düzenlenen "CIE 2019 29th QUADRENNIAL SESSION" 17-22 Haziran 2019 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri Washington şehrinde gerçekleştirilecektir. Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sermin Onaygil CIE Genel Kurulu’nda Türkiye’yi temsil etmek ve Başkan Yardımcısı olduğu CIE Bölüm 4 toplantılarındaki görevlerini yapmak amacıyla belirtilen tarihlerde Washington’da olacaktır. Başkanımız ayrıca bilim komitesinde görev yaptığı CIE Konferansı’na da katılacaktır.

Ayrıntılı bilgi için http://www.cie.co.at/news/cie-2019-29th-quadrennial-session adresini ziyaret edebilirsiniz. Bu ay, KONICA MINOLTA Turkey İş Teknolojileri A.Ş. kurumsal üyeliğe, Y. Mimar Şefika Ayşe Nur PEKİN ve Y. Mimar Pınar AYDIN da kişisel üyeliğe kabul edilmişlerdir. Yeni üyelerimize "hoş geldiniz" diyoruz.