NİSAN 2022 BÜLTENİ

ATMK tarafından birincisi 2014 yılında düzenlenen seminerlerin on ikincisi, 24 Mayıs – 4 Haziran 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. “Aydınlatma Tasarımı, Işık ve Görme, Işık Üretimi, Işık Kaynakları, LED ve Aygıtlar, Aydınlatmada Nicelik, Nitelik ve Standartlar, Enerji Etkin Tasarım ve Doğal Aydınlatma, Yol Aydınlatması, Kent Aydınlatma, İç ve Dış Aydınlatma Hesapları ve Uygulamaları” konularında güncel bilgi ve dokümanlarla yenilenmiş detaylı bir ders programını içeren seminerin, toplamda iki hafta ve 24 saat olarak hafta içi ve hafta sonu günlerinde yapılması planlanmıştır.

Seminer programıyla ilgili detaylı bilgiye http://www.atmk.org.tr web adresimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

“16 Mayıs Uluslararası Işık Günü” çalışmalarını destekleyen ve etkinlikler düzenleyen kurumlar arasında yer alan Aydınlatma Türk Milli Komitemiz (ATMK) kamuoyunu bilinçlendirmek ve ışık kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amaçlı etkinlikler gerçekleştirmeye devam ediyor.

Bu amaçla 16 Mayıs 2022 tarihinde farklı meslek gruplarından konusunda uzmanların katılımı ile ışığın ve sirkadyan ritmin önemi, sağlığımıza etkisi, ışık etkisinin gelecek nesillere aktarımı, çalışma koşullarımız ve duygu durumumuzla ilişkisi gibi konuların teknoloji, tasarım, mühendislik ve üretimle ilişkilendirilerek öneminin tartışılacağı “Işık, Sağlık ve Sirkadyan Ritm” başlıklı İngilizce bir Webinar gerçekleştirilecektir. Bağlantı linki ve detaylı bilgiye http://www.atmk.org.tr web adresimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

ATMK, “16 Mayıs Uluslararası Işık Günü” anısına ışık ve aydınlatma bilimi konusunda farkındalığın arttırılması amacıyla üyelerini bu yıl da #ISIKGUNU2022 ve #IDL2022 etiketleri ile fotoğraflarını paylaşmaya davet ediyor. Bu kapsamda, ATMK olarak, aydınlatma biliminin toplum hayatımızdaki merkez rolünü önemsiyor ve bu konuda yapılan tüm bilimsel araştırmaları “Sürdürülebilir Geleceğin Işığı Bilimdir” söylemimiz ile destekliyoruz.

Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nun Ulusal Komite üyelerine bazı CIE yayınlarına ücretsiz ulaşım olanağı uygulaması kapsamında sadece kurumsal ve kişisel üyelerimizin kullanım hakkıyla sınırlı olarak CIE 234:2019 A Guide to Urban Lighting Masterplanning başlıklı Teknik Raporun, isteyen üyelerimize ulaştırılmasına başlanmıştır.

Bu dokümana sahip olmak isteyen üyelerimiz atmktr@gmail.com adresine e-posta gönderebilirler.

20-22 Eylül 2022 tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’nin Prag kentinde gerçekleştirilecek olan “14. Lux Europe Uluslararası Aydınlatma Konferansı” kapsamında süregelen Bilim Komitesi toplantıları bu ay 26 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Bilim Kurulu’nda ATMK’mizi temsilen Prof. Dr. Sermin Onaygil, Prof. Dr. Rengin Ünver ve Prof. Dr. Banu Manav görev yapmaktadır. Güncel ve detaylı bilgilere http://www.luxeuropa2022.eu/ erişim adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Nisan ayında kurumsal üye olarak aramıza katılan EVOLAMP Aydınlatma ve San. Tic. A.Ş.’ye “aramıza hoş geldiniz" diyoruz.