EYLÜL 2021 BÜLTENİ

Aydınlatma Türk Milli Komitesi olarak bu yıl çevrimiçi olarak düzenleyeceğimiz “Aydınlatmada Dönüşüm” ana temalı 13. Ulusal Aydınlatma Kongresi” 6-7 Ekim 2021 tarihlerinde Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) ve Informa Markets / IstanbulLight destekleriyle; CEMDAĞ, EEC Elektronik, FİBERLİ, LEDVANCE ve PELSAN Aydınlatma firmalarının oturum sponsorluğunda, davetli konuşmacılarımız Ömürden Sezgin, Serdar Birden, Soyhan Bağcı, John O’Hagan ile katılımcıların değerli sunumlarıyla gerçekleşecektir.

Kongremizde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü Elektrik-Elektronik Sanayi Daire Başkanlığı ve Metroloji ve Sanayi Ürünleri Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla Işık Kaynaklarının Enerji Etiketlemesi ve Çevreye Duyarlı Tasarımı için Yeni Mevzuatların Kapsamı ve Uygulaması” başlıklı özel bir oturum da yer almaktadır. Kongreyle ilgili güncel bilgilere http://13uak.atmk.org.tr/ erişim adresinden ulaşabilirsiniz.

24 Eylül 2021 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilen Uluslararası Aydınlatma Komisyonu (CIE) Genel Kurulu’na Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sermin Onaygil Türkiye temsilcisi, Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Rengin Ünver gözlemci olarak katıldılar. Üye 38 ülkenin tamamının temsil edildiği Genel Kurul’da toplam katılımcı sayısı 59’du. CIE yönetim ve etik kurallarının CIE Yönetim Kurulu tarafından revize edildiği, değişikliklerin Ulusal Komitelerin görüşlerine sunulacağı bilgisi verilerek CIE başkanı, saymanı, yayın, teknik, standartlar başkan yardımcıları ve genel sekreterin son iki yıllık faaliyet raporları sunuldu. CIE’de başkanlar dört yıllık süre ile görev yapıyorlar. Şu an iki yıllık görev süresini doldurmuş CIE Başkanı Peter Blattner (İsviçreli) bundan sonraki iki yılında yeni seçilen Jennifer A. Veitch (Kanadalı) ile çalışacak ve 2023 yılında Slovenya’nın Ljubljana şehrinde yapılacak Genel Kurul’da başkanlık görevini yeni başkana devredecek.

CIE’2021 Sempozyumu 27-29 Eylül 2021 tarihlerinde Malezya’nın evsahipliğinde çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Komitemiz üyeleri uluslararası bilim kurulu üyesi, oturum başkanı, çalıştay panelisti görevlerinin yanısıra iki sunumlu ve bir poster bildiri ile ülkemizi temsil ettiler. Sempozyumda, Yönetim Kurulu Başkanımız Sermin Onaygil ve üyelerimizden Sevda Aliparast Integrative Lighting and Human Performance in A Multi-Domain Artificial Lighting Design With Concept of Human Centric Lighting başlıklı poster bildirileri, Genel Sekreterimiz Banu Manav ve komite üyelerimizden Egemen Kaymaz, Analyses on Occupant Patterns and Energy Consumption in Residential Buildings Including Covid-19 Pandemic başlıklı bildirileri ve Komite üyelerimizden Rengin Aslanoğlu An International Survey on Residential Lighting : Analysis of Winter Term Results başlıklı çok yazarlı bildirileriyle programda yer aldılar.

Dünya Sağlık Örgütü’nün başlatmış olduğu Sağlıklı Kentler Hareketinin ülkemizde tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla 2005 yılında kurulmuş olan Sağlıklı Kentler Birliği, üç ayda bir farklı bir kent sağlığı başlığında yayınladığı kurumsal dergisi “Kentli”nin 41. sayısı için ATMK’dan “Işık Kirliliği” vurgusu ile makale talebinde bulunmuştur. ATMK adına Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Rengin ÜNVER’in hazırladığı “Sağlıklı Kent Yaşamında Yapay Işığın Rolü Nedir? Ne olmalıdır?” başlıklı makaleye ve derginin 41. sayısına https://www.skb.gov.tr/wp-content/uploads/2021/09/Kentli-41.-Sayi.pdf bağlantı adresi üzerinden erişilebilmektedir.

Üyesi olduğumuz CIE-Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nun Division (Bölüm) çalışmaları kapsamında, Genel Sekreterimiz Prof. Dr. Banu Manav 09 Eylül 2021 tarihinde Türkiye temsilcisi olarak görev yaptığı “Fotobiyoloji ve Fotokimya (Photobiology and Photochemistry)” başlıklı Bölüm 6’nın yıllık genel toplantısına katıldı. Toplantıda yıllık faaliyet planları ile üzerinde çalışılan güncel teknik raporlar tartışılmış ve genel bilgilendirme yapılmıştır.

Bu ay kişisel üyelerimiz arasına katılan Sn. Ziya DORUK’a “aramıza hoş geldiniz" diyoruz.