EYLÜL 2023 - BÜLTEN

CIE 2023 – 30th Quadrennial Session of the CIE

Ülkemiz, Komitemizin 1996 yılından bu yana üyesi olduğu, CIE-Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nun, Slovenya’nın Ljubljana kentinde 15-23 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen “CIE 2023 - 30. Dört Yıllık Oturum” u kapsamında yapılan CIE Genel Kurulu, CIE 2023-Yenilikçi Aydınlatma Teknolojileri Konferansı ile CIE Bölüm ve Bölüm Teknik Komite toplantılarında temsil edilmiştir.

17 Eylül 2023 tarihinde Cankarjev Dom Kongre ve Kültür Merkezi Binası’nda yapılan CIE 30. Genel Kurulu’nda, ülkemizi ATMK Başkanı Prof. Dr. F. Rengin Ünver temsil etmiş; ATMK Yönetim Kurulu Başkan Yard. Prof. Dr. Sermin Onaygil ise gözlemci olarak katılmıştır.

Genel Kurulda, 2025 yılındaki CIE Ara Dönem Toplantısı’nın, 4-12 Temmuz 2025 tarihlerinde Avusturya-Viyana kentinde, 2027 yılındaki CIE 31. Dört Yıllık Toplantısı’nın ise 9-17 Temmuz 2027 tarihlerinde Çin-Nanjing kentinde gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

18-20 Eylül 2023 tarihleri arasındaki CIE 2023 Yenilikçi Aydınlatma Teknolojileri Konferansı Cankarjev Dom Kongre ve Kültür Merkezi Binası’nın salonlarında gerçekleştirilmiş ve konferansa 41 Ülkeden 431 kişi katılmıştır. En yüksek katılım %13 ile Japonya’dan yapılmış ve Türkiye’den 7 kişi çalışmalarını paylaşmıştır.

“Innovative Lighting Technologies” temalı CIE 2023 Konferansında Sermin Onaygil, Önder Güler, Berker Yurtseven, Tuba Avşar, Büşra Büyükbaş’ın birlikte hazırladıkları “Energy Savings for Adaptive Led Conversion in Existing Road Lighting Installations”; Banu Manav ve Egemen Kaymaz’ın birlikte hazırladıkları Analysıs Of Lighting Energy Consumption Through Cost-Optimal Investments For Residences: A Case Study In Turkey” bildirileri; Kazım Hilmi Or’un “Li-Fi Data Transmission Perspective in Human Artificial Vision in Blind Patients”; Rengin Aslanoğlu’nun “A Cross-Country and Season Analysis Of Residential Lighting” başlıklı bildirileri sözlü olarak sunulmuştur.

Sözlü sunumların yanı sıra, Kazım Hilmi Or’un Individual Dimensıons of Human‐Centeric Lighting” ve “The Same Light, Different Effects at the Same Time: Positive and Negative Effects of the Visible Light On The Retina”; Sevda Aliparast ve Sermin Onaygil’in birlikte hazırladığı “An Energy Efficient Human Centered Lighting for Open Plan Offices with Comfort Creteria” başlıklı çalışmaları da programda poster olarak yer almıştır.

Sermin Onaygil, konferans kapsamındaki “Metrics for the Design and Implementation of Road Lighting” başlıklı çalıştayın düzenleyicisi olarak da görev yapmıştır.

CIE 2023 Konferansı’nın 20 Eylül 2023 teki kapanış oturumunda, 2023-2027 dönemi için CIE deki yapısal ve görevsel değişiklikler aktarılmış, devir teslim töreni yapılmıştır. CIE’in genel kurul (General Assembly), yönetim kurulu (Governing Board) ve merkez büro (Central Bureau) olarak biçimlenen işleyiş şeması içinde bu dönemde “yönetim kurulu” ve” merkez büro” da görev yapacak kişiler aşağıda listelenmiştir. Bu bağlamda, CIE Yönetim Kurulu’na Başkan Yardımcısı olarak seçilen ATMK Bşk. Yrd. Prof. Dr. Sermin Onaygil’i kutluyor, yeni görevinde verimli çalışmalar ve başarılar diliyoruz.

CIE Başkanı

Jennifer Veitch

Kanada

Eski Başkan

Peter Blattner

İsviçre

Sayman

Oliver Thissen

Almanya

Başkan Yardımcısı (Teknik)

Tony Bergen

Avusturalya

Başkan Yardımcısı (Standart)

Peter Thorns

Birleşik Krallık

Başkan Yardımcısı (Eğitim)

Luoxi Hao

Çin

Başkan Yardımcısı

Po-Chieh Hung

ABD

Başkan Yardımcısı

Kees Teunissen

Hollanda

Başkan Yardımcısı

Sermin Onaygil

Türkiye

Başkan Yardımcısı

Laura Bellia

İtalya

Başkan Yardımcısı

Minchen Wei

Hong Kong, Çin

Başkan Yardımcısı

Pieter du Toit

Güney Afrika

Sekreter Genel (merkez büro)

Diana Wernisch

Avusturya

21-22 Eylül 2023 tarihlerinde CIE Bölümlerinin Genel Kurul ve Teknik Komite Toplantıları Elektroteknik Fakültesi salonlarında yapılmıştır. Türkiye temsilcilerimiz olarak Prof. Dr. F. Rengin Ünver Bölüm 1 (Görme ve Renk), Prof. Dr. Sermin Onaygil Bölüm 4 (Ulaşım ve Dış Aydınlatma Uygulamaları), Prof. Dr. Banu Manav Bölüm 6 (Fotobiyoloji ve Fotokimya) Genel Kurul ve Teknik Komite Toplantılarını izlemiş ve oylamalara katılmışlardır.

Sermin Onaygil tarafından yönetilen Bölüm 4 kapsamındaki “Liaisons and Interorganizational Collaboration” başlıklı çalıştayda Tuba Bostancı Baskan Bölüm İrtibat Temsilcisi olduğu LUCI (Lighting Urban Community International) hakkında; Sermin Onaygil CIE temsilcisi olduğu CEN/TC 169/WG12 Road Lighting’in yıllık faaliyetleri, olası işbirlikleri konusunda; Feride Şener Yılmaz Bölüm 3 (İç Aydınlatma) teknik komitesinde “Resilient Lighting” hakkında sunumlar gerçekleştirmiştir. 2023-2027 dönemi CIE Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Prof. Dr. Sermin Onaygil Ljubljana’da ilk yönetim kurulu toplantısına da katılım sağlamıştır.

Young Lighting Scientists” 2023

18-21 Eylül 2023 tarihlerinde Rusya Moskova’da “Interlight Russia|Intelligent-Building Russia Fuarı” kapsamında Rusya Ulusal Komitesi-Uluslararası Aydınlatma Komisyonu (RNC-CIE) tarafından düzenlenen "Aydınlatmada Genç Bilim İnsanları" yarışmasının birincisi ATMK Kişisel Üyesi Sn. Sevda Aliparast oldu. Yarışmada, aydınlatma tasarımı dahil olmak üzere ışık ve aydınlatma alanında öğrencilerin ve genç profesyonellerin (35 yaşına kadar) araştırma makaleleri yer aldı. Değerli Üyemizi tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

ATMK AYDINLATMA SEMİNERİ 2023-2

ATMK tarafından birincisi 2014 yılında düzenlenen seminerlerin on dördüncüsü, 27 Kasım – 6 Aralık 2023 tarihleri arasında çevrimiçi platformda gerçekleştirilecektir.

“ATMK AYDINLATMA SEMİNERİ 2023-2” için aydınlatmanın temel ilkeleri ve kavramlarının yanı sıra, ışık kaynakları, LED’ler, iç ve dış aydınlatma tasarımı, aydınlatma hesapları, mevzuatlar vb. konularda güncel bilgi ve dokümanlarla yenilenmiş detaylı bir eğitim programı hazırlanmıştır.

Aydınlatma alanındaki akademisyenler ve sektör uzmanları tarafından verilen dersler, konuya ilgi duyanlar için kılavuz niteliği taşımaktadır. Seminer ile ilgili detaylı bilgilere ve kayıt formuna http://www.atmk.org.tr/ adresi üzerinden erişilebilmektedir.

XI. Ulusal Aydınlatma Sempozyumu (XI. AYSEM)

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası adına EMO-Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin, İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde 1-3 Kasım 2023 tarihlerinde düzenlediği “7. Elektrik Tesisleri Ulusal Kongre ve Sergisi” nin programı açıklanmıştır. Bu etkinlik kapsamında ATMK-EMO İzmir iş birliği ile 2 Kasım 2023 Perşembe günü gerçekleştirilecek Ana Teması “Geleceğin Aydınlatma Sistemleri ve Dijitalleşme” “olan XI. Ulusal Aydınlatma Sempozyumu (XI. AYSEM)”nun programı da yayınlanmıştır.

“7. Elektrik Tesisleri Ulusal Kongresi”nde; Güç ve Enerji Sistemleri, Dijitalleşme ve Yapay Zeka, Aydınlatma, Yapı Elektronik Sistemleri, Bakım ve Bakım Teknolojileri, Otomasyon, Elektrik Tesisatı konuları yer alacak, katılımcıların yeni teknolojik gelişmeler ve güncel mühendislik uygulamaları ile buluşması sağlanarak, düzenleyici kurum ve kuruluşların mevzuat, denetim, planlama ve stratejik plan çerçevesinde çalışmaları aktarılacaktır. Kongre ile eşzamanlı olarak düzenlenecek sergide önceki etkinliklerde olduğu gibi sektörün önemli firmalarının katılımıyla teknolojik ürünler ve gelişmeler katılımcıların dikkatine sunulacaktır.

Ücretsiz kayıt linki için: https://etuk.org.tr/onlinekayit-ucretsizdavetiye/

Sempozyum ile ilgili detaylı bilgi için: https://etuk.org.tr/

AGİD – Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği ve Messe Frankfurt’un ev sahipliğini yaptığı Light + Intelligent Building İstanbul ve Frankfurt’ta düzenlenen Light + Building fuarlarının tanıtımı için 13 Eylül 2023 tarihinde gerçekleştirilen Light + Intelligent Building İstanbul Lansmanı ‘na ATMK Yönetim Ku