HAZİRAN 2021 BÜLTENİ

Aydınlatma Türk Milli Komitesi Uluslararası Işık Günü Sergisi 14 Haziran 2021 tarihinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle İstanbul Şişhane Metro İstasyonunda sergilenmeye açıldı. İlginin yüksek olduğu sergi Temmuz ayı boyunca devam edecek.

Uluslararası kutlamalar kapsamında gerçekleştirilen ve dünyanın farklı ülkelerinden sanatçıların ışığı yorumlayan eserlerinin yer aldığı, http://lightexhibit.org/ Sergisi’ndeki fotoğraf seçkilerinden oluşan sergimiz ile sizleri ışık hakkında farklı bakış açılarıyla yeniden düşündürmeyi, bir bilim dalı olarak ışığın farkındalığını artırmayı amaçlıyoruz.

ATMK Genel Sekreteri Prof. Dr Banu Manav, 6 Haziran 2021 tarihinde İçmimarlar Odası Genel Merkezi’nin daveti üzerine Neden Aydınlatma Tasarımı? başlıklı söyleşide moderatör olarak yer aldı ve ATMK’nın kuruluş amaçları ile aydınlatma alanında yürütülen güncel çalışma ve projeleri hakkında bilgi verdi.

Aydınlatma Türk Milli Komitesi ile Aydınlatma Gereçleri ve İmalatçıları Derneği işbirliğinde aydınlatma eğitimine destek verilmesi, aydınlatma sektörünün tanıtılması, potansiyel iş imkanları ve farklı bölümlerden mezunların sektöre kazandırılması amacı ile başlatılan Üniversitelerimizde Aydınlatma Sektörü Tanıtımı ve Aydınlatma Eğitim Programlarına Destek başlıklı proje kapsamında, Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi’nin davetleri üzerine 2 Haziran 2021 ve 7 Haziran 2021 tarihlerinde online platform üzerinden “Işığa Yolculuk ve Aydınlık Stajlar” temasıyla Aydınlatma Sektörü Tanıtım Buluşmaları” gerçekleştirildi.
Aynı proje kapsamında, öğrencilerin staj taleplerini ilgili firmalarla eşleştirmek, sektörümüze ve bu alana ilgi duyan gençlere destek olmak amaçlı sosyal sorumluluk projesi de sürdürülmektedir. Staj taleplerini değerlendirmek ve projemize katkı sağlamak isteyen üyelerimiz atmk@atmk.org.tr e-posta adresimiz üzerinden iletişime geçebilirler.

İlgili proje için birlikte bir yol haritası oluşturmak amaçlı yaptığımız ilk duyurumuza olumlu yanıt veren üyelerimiz ve insan kaynakları bölümlerindeki ilgililer ile 28 Haziran 2021 tarihinde projenin amacının ve sürecinin anlatıldığı çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirdik. Ayrıca aydınlatma tekniği bilgi birikimi ile projeye katkı sağlamak isteyen gönüllü üyelerimizle 30 Haziran 2021 tarihinde yine çevrimiçi olarak bir araya geldik. Aydınlatma bilimi konusunda farklı disiplinlerde çalışan, araştırma ve üretim yapan kişilerin bir arada yer almasıyla konunun farklı yönleri ile tartışılması ve etki alanının artırılması amacıyla gerçekleştirdiğimiz toplantımıza katılarak katkıda bulunan değerli üyelerimize teşekkür ederiz.

Üyesi olduğumuz CIE-Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nun Division (Bölüm) çalışmaları kapsamında, Prof. Dr. Leyla Öztürk 29 Haziran 2021 tarihinde Türkiye temsilcisi olarak görev yaptığı “İç Çevre ve Aydınlatma Tasarımı” CIE Bölüm-3’ün, yıllık genel toplantısına katıldı. Webex üzerinden çevrimiçi gerçekleştirilen toplantıda, son bir yılda yapılan faaliyetler aktarılmış, revize edilen/edilmesi gereken Bölüm 3 yayınları üzerinde görüşülmüş, 2016 yılında yayınlanan CIE araştırma stratejisinin güncellenmesinin planlandığı bilgisi paylaşılmış ve devam eden çalışmalar değerlendirilmiştir.