MART 2024 - BÜLTEN
BalkanLight 2024

Uluslararası “BalkanLight 2024” Konferansı 28-29 Kasım 2024 tarihlerinde, İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Light + Intelligent Building Fuarı ile birlikte ATMK ev sahipliğinde “Future of Lighting: Efficient and Intelligent” ana teması ile gerçekleştirilecektir.

Bulgaristan, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Türkiye, Yunanistan ülke temsilcileri, çeşitli uzman ve uygulamacıların katılımı ile gerçekleştirilecek Konferans’a bildiri özeti son gönderim tarihi 15 Nisan 2024

Konferansa ilişkin detaylı güncel bilgilere balkanlight2024.atmk.org.tr web sayfasından erişilebilmektedir.

Bilgi ve deneyim paylaşımları yaşayabileceğimiz bu uluslararası organizasyonda bizlerle birlikte olmanızı, araştırma ve uygulama çalışmalarınızdan türetilmiş yayınlarınızın da konferans programımızda yer almasını arzu ediyoruz.

Seçilen makaleler hakem sürecinden geçtikten sonra MEGARON’da (Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi E-Dergisi - https://megaronjournal.com/jvi.aspx) yayınlanacaktır.

ATMK 15. TEMEL EĞİTİM SEMİNERİ 2024 ATMK tarafından birincisi 2014 yılında düzenlenen seminerlerin on beşincisi, 29 Nisan – 9 Mayıs 2024 tarihleri arasında çevrimiçi platformda gerçekleştirilecektir.

“ATMK AYDINLATMA SEMİNERİ 2024-1” için aydınlatmanın temel ilkeleri ve kavramlarının yanı sıra, ışık kaynakları, LED’ler, iç ve dış aydınlatma tasarımı, aydınlatma hesapları, mevzuatlar vb. konularda güncel bilgi ve dokümanlarla yenilenmiş detaylı bir eğitim programı hazırlanmıştır.

Seminer ile ilgili detaylı bilgilere ve kayıt formuna http://www.atmk.org.tr/ adresi üzerinden erişilebilmektedir.

Kayıt için son tarih 24 Nisan 2024

Temel Eğitim Semineri’ne katılımın ön koşul olacağı “ATMK Özel Konulu İç Aydınlatma Eğitimi” 7-17 Ekim 2024 tarihleri arasında başlıyor. Gelişmeleri ve detaylı bilgileri önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşıyor olacağız.

16 Mayıs Uluslararası Işık Günü

UNESCO tarafından ilan edilen “16 Mayıs Uluslararası Işık Günü” kapsamında “ışık ve aydınlatma bilimi” konusunda farkındalığın arttırılması amacıyla yapılan çalışmaları destekleyen ve faaliyetler düzenleyen kurumlar arasında bildiğiniz üzere ATMK da yer almaktadır.

ATMK, 2024 yılı teması “Light in Our Lives- Hayatımızda Işık Var” olarak belirlenen Uluslararası Işık Günü'nün Türkiye’deki resmi temsilcilerinden biri olarak, bu yıl da kamuoyunu bilinçlendirme ve ışık kullanımı konusunda farkındalık oluşturma amaçlı etkinliklerini sürdürmeye devam ediyor.

İlk etkinliğimiz olarak 9 Mayıs 2024 Perşembe günü saat 16.00’da gerçekleştireceğimiz webinarımız Uluslararası Aydınlatma Komisyonu (CIE) Başkanı Jennifer Veitch’in CIE’nin çalışmaları ve işleyişi hakkında güncel bilgileri aktaracağı “The CIE looking back, looking ahead: Celebrating 100 years of V(λ) and previewing new developments” başlıklı sunumu ile başlayacak ve bu dönem CIE Yönetim Kurulu’nda görev yapan Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Sermin Onaygil’in Türkçe bilgilendirmeleri ile devam edecektir.

Etkinliklerimizin ikincisi olarak, yine Mayıs ayında Uluslararası Karanlık Gökyüzü Derneği (IDA) tarafından “Karanlık Koruyucusu” olarak ödüllendirilen aydınlatma tasarımcısı Kerem Ali Asfuroğlu’nun yer alacağı bir başka Webinar planlanmıştır.

Gelişmeleri ve detaylı bilgileri önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız.

’Uluslararası Işık Yılı 2024 Fotoğraf Sergisi’’

İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’nin (İFSAK) 2024 Uluslararası Işık Günü’ne özgü olarak kurguladığı bir yıllık atölye çalışması projesine katılan 35 sanatçının ürünleri ‘’Uluslararası Işık Yılı Sergisi’’ başlığı ile 30 Mart – 18 Nisan 2024 tarihleri arasında İFSAK - ILFIAP Salonu'nda sergilenmekte olup bir kitap olarak da yayınlanmıştır.

https://lh6.googleusercontent.com/JYb59xkUXng-mm707_yT7l5x_UjWVwLR-yDEMfddV3PrYCnrQkjWQNMNV-gBO8A4F1QgFoR5CHhoFuE27BiBcwAZGOSX06cmsS9sgUcJvVKFmTf5Gone0eAzp9RkzB_fZnznGozU_dyjlleao_3b9QUZfUM0BU-JOmh3gcNkRM6xZ7ErjzIT4ptw0A

Bilimden kültüre, sanattan iletişime, enerjiden tıbba kadar birçok alanda ışığın önemine ve rolüne vurgu yapan fotoğrafların yer aldığı bu kitap için hazırlanan giriş yazısı ve katılımcılara yapılan bilgilendirici sunumlar ile Başkanımız Prof. F. Rengin Ünver tarafından projeye destek verilmiştir.

CIE Ücretsiz Yayın

Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nun Ulusal Komite üyelerine bazı CIE yayınlarına ücretsiz ulaşım olanağı uygulaması kapsamında CIE 249:2022 Visual Aspects of Time-Modulated Lighting Systems başlıklı Teknik Raporun, isteyen üyelerimize ulaştırılmasına başlanacaktır.

Sadece kurumsal ve kişisel üyelerimizin kullanım hakkıyla sınırlı olmak koşuluyla; bu dokümana sahip olmak isteyen üyelerimiz atmktr@gmail.com adresine e-posta gönderebilirler.

ATMK ÜYE BULUŞMA GÜNLERİ

Üyelerimiz ile ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla daha sık bir araya gelmeyi arzu etmekteyiz. Armatür tasarımı-üretimi, ulusal ve uluslararası ilişkiler, aydınlatma tasarımı, özel ve kamu kuruluşları ilişkileri gibi aydınlatma alanındaki güncel konuları ele almak, sorunlar ve olası çözümleri tartışmak amacıyla gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz bu iletişim toplantısında verimli paylaşımlar gerçekleştirileceğine inanıyoruz.

Bu bağlamda 17 Nisan 2024 tarihi ile ATMK'nın İTÜ Ayazağa Kampüsü’ndeki yerinde üyelerimiz ile bir araya gelmeye başlıyoruz. ......