MAYIS 2021 BÜLTENİ

Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK), Uluslararası Işık Günü'nün Türkiye’deki resmi temsilcilerinden biri olarak, son üç yıldır gerçekleştirdiği kamuoyunu bilinçlendirmek ve ışık kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amaçlı etkinliklerini 16 Mayıs Işık Günü tarihini içeren bu Mayıs ayı boyunca da sürdürdü.

Bu yıl aydınlatma biliminin hayatımızdaki önemine inanarak, bu konuda yapılan tüm bilimsel araştırmaları “IŞIK Lambanın Ötesinde” söylemimiz ile destekliyoruz. Aydınlatma bilimi konusunda farkındalığın arttırılması amacıyla #ISIKGUNU2021 ve #IDL2021 etiketleri ile ışık gününe vurgu yapan fotoğrafların sosyal medya üzerinden paylaşımı için bir çalışma yaparak sizleri de bu paylaşımlarda yer almaya davet ettik. Katılım ve katkı sağlayan tüm üyelerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

17 Mayıs 2021 tarihinde “Let there be Light” başlıklı, çevrimiçi olarak İngilizce bir Webinar gerçekleştirdik. Davetli konuşmacımız Profesör John O’Hagan; ışığın sağlığımıza etkilerini, bu alanda öğrendiklerimizi ve son 20 yılda yaşanan gelişmeleri bizlere aktardı. Komitemiz YouTube kanalı üzerinden https://www.youtube.com/watch?v=zMZKjSAZJ3Q bağlantı adresi ile webinar kayıtlarına erişim sağlanabilmektedir.

Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) – Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) işbirliği ile “Üniversitelerimizde Aydınlatma Eğitim Programlarına Destek Projesi” adı altında başlatılan çalışmalarımız devam ediyor. Projemiz “Aydınlatma Eğitimine Destek” ve “Aydınlatma Sektörü Potansiyel Çalışma Alanlarının Tanıtımı” şeklinde iki ana başlık üzerinden ilerlemekte ve hedef kitlesine ulaşmayı amaçlamaktadır. ATMK ve AGİD olarak başlattığımız, Türkiye'de "aydınlatma biliminin" yaygınlaştırılmasını hedefleyen "Aydınlatma Eğitimine Destek" projemiz kapsamında siz değerli üyelerimizin katılımı ile bir çalışma grubu oluşturmayı düşündüğümüzü bu ay sizlerle paylaştık. Bu projede, aydınlatma bilimi konusunda farklı disiplinlerde çalışan, araştırma ve üretim yapan kişilerin bir arada yer almasıyla konunun farklı alanlardan tartışılması ve etki alanının artması hedeflenmektedir. Gönüllülük esası ile bir araya geleceğimiz bu çalışma grubunda yer alarak, aydınlatma tekniği bilgi birikimi ile projeye katkı sağlamak isteyen üyelerimizin atmk@atmk.org.tr e-posta adresimize 15 Haziran 2021 tarihine kadar başvuru yapmalarını rica ettik.

ATMK–AGİD “Üniversitelerimizde Aydınlatma Eğitim Programlarına Destek Projesi” Türk-Alman Üniversitesi Kariyer Kulübü tarafından ilk davetini bu ay aldı. “Aydınlatma Sektörü Tanıtım Buluşmaları” adı altında 16 Mayıs 2021 tarihinde, Uluslararası Işık Günü’nde, online platformda “Işığa Yolculuk ve Aydınlık Stajlar” temasıyla gerçekleştirilen bu etkinlik sonrasında Türk Alman Üniversitesi’nde, farklı lisans programlarında eğitim gören öğrencilerden staj başvurusu talepleri tarafımıza ulaştı. Staj taleplerini ilgili firmalarla eşleştirerek, sektörümüze ve bu alana ilgi duyan gençlere destek olmak amaçlı sosyal sorumluluk projesini de başlattık. Bize ulaşan staj taleplerini değerlendirmek ve projemize katkı sağlamak isterseniz atmk@atmk.org.tr e-posta adresimiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Prof. Dr. Sermin Onaygil, İstanbulLight fuar bilgilendirme bülteninde, aydınlatma sektöründeki başarının yeni teknolojilere hakimiyetle mümkün olabileceğini belirtti. Elektronik, yazılım gibi sektörlere aydınlatmanın gereklerinin doğru ifade edilmesi ve kuvvetli işbirliklerinin oluşturulması gereğine dikkat çekerek, fuarın bu açıdan sektörümüze önemli açılımlar sağlayabileceğini vurguladı.

İlgili yazıya https://www.istanbullight.com/tr/home.html adresinden erişim sağlanabilmektedir.

Rengin KOCAOĞLU ASLANOĞLU kişisel üyeliğe kabul edilmiştir. Yeni üyemize “aramıza hoş geldiniz" diyoruz.