MAYIS 2023 -  BÜLTEN

CIE Tutorial on Urban Lighting Masterplanning

CIE (Uluslararası Aydınlatma Komisyonu) tarafından Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) ev sahipliğinde, 3-5 Mayıs 2023 tarihlerinde İstanbul’da CIE Tutorial on Urban Lighting Masterplanning eğitimi yapıldı. “CIE 234: A Guide to Urban Lighting Masterplanning” başlıklı Teknik Rapor temelli Kent Aydınlatma Master Plan Çalışması Eğitimi uzman konuşmacılar, tartışma panelleri, raporda da örnek gösterilen İstanbul gündüz-gece şehir turları, boğaz bot gezisi programları ile bütünleşik olarak gerçekleştirilmiştir.

Uluslararası bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı, Türkiye ve Komitemizin tanıtımı açısından çok değerli olan bu etkinliğimize katılım gösteren yerli-yabancı tüm misafirlerimize ve sponsorumuz Grup İmaj Aydınlatma’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.

ATMK Aydınlatma Eğitim Semineri

ATMK AYDINLATMA EĞİTİM SEMİNERİ 2023-1, 8 Mayıs – 17 Mayıs 2023 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir.

On üçüncü kez düzenlenen eğitim seminerinde sekiz eğitmenimiz Aydınlatma Tasarımı, Işık ve Görme, Işık Üretimi, Işık Kaynakları, LED ve Aygıtlar, Aydınlatmada Nicelik, Nitelik ve Standartlar, Enerji Etkin Tasarım ve Doğal Aydınlatma, Yol Aydınlatması, Kent Aydınlatma, İç ve Dış Aydınlatma Hesapları ve Uygulamaları konularındaki güncel bilgileri aktarmış ve 25 Mayıs 2023 tarihinde de Seminer Değerlendirme Sınavı yapılmıştır.

16 Mayıs Uluslararası Işık Günü 2023

Komitemiz, UNESCO tarafından ilan edilen “16 Mayıs Uluslararası Işık Günü” kapsamında “ışık ve aydınlatma bilimi” konusunda kamuoyunu bilinçlendirmek ve ışık kullanımında farkındalık oluşturmak amaçlı yapılan çalışmaları destekleyen ve etkinlikler düzenleyen kurumlar arasındadır. Bu amaçla, her yıl bir seri etkinlik düzenlenmektedir.

2023 yılının teması olan “ışık için sürdürülebilirlik” bağlamında, Mayıs ayı boyunca yapılan etkinliklerimiz arasında seminerler, çalıştaylar, sosyal medya paylaşımları yer almaktadır.

ATMK Genel Sekreteri Prof. Dr. Banu Manav, Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin davetlisi olarak 9 Mayıs 2023 tarihinde çevrimiçi olarak verdiği İnsan Odaklı Aydınlatma: Güncel Yaklaşımlar, Araştırmalar ve Uygulamalar başlıklı seminerde insan odaklı aydınlatma konusunun önemi, bu konudaki güncel araştırmalar ve uygulamalar hakkında bilgiler aktarmıştır.

 

CIE Bölüm 3 Başkanı Peter Thorns’un sunumuyla, 16 Mayıs 2023 tarihinde “Sustainability in Lighting” başlıklı İngilizce bir Webinar gerçekleştirilmiştir. Aydınlatma ürününün üretimi ve ürün kullanımında ekolojik sürdürülebilirlik konularında önemli bilgiler verilen sunumun kaydına ATMK YouTube kanalı (https://www.youtube.com/watch?v=rZ7V4Vkau3I) üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Uluslararası Işık Günü 2023’ün etkinlikleri kapsamında, ATMK ve ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği) iş birliği ile 18 Mayıs 2023 tarihinde ÇEDBİK Yönetim Kurulu Üyesi Y. Mim. Ebru Ünver Karaer tarafından Sürdürülebilir Binalar, Sertifika Sistemleri ve Işığın Önemi başlıklı bir çevrimiçi Seminer gerçekleştirilmiştir. Ebru Ünver Karaer sunumunda dünyada yaygın olarak kullanılan sürdürülebilir bina sertifika sistemleri, enerji kullanımı, iç ortam kalitesi bağlamında ışık ve aydınlatma konularını ele almıştır.

ATMK, her yıl olduğu gibi bu yıl da 16 Mayıs Uluslararası Işık Günü çerçevesinde ışık ve aydınlatma bilimi konusunda farkındalığı arttırmak amacıyla üyelerini #ISIKGUNU2023 ve #IDL2023 etiketli fotoğrafları ile sosyal medya paylaşımlarına davet etmiştir.

9 Mayıs -12 Mayıs 2023 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsünde, ATMK Genel Sekreteri Banu Manav ve Mustafa Akkaya yürütücülüğünde Kurumsal Üyemiz Pelsan Aydınlatma ve Emfa Elektrik Malzeme Fabrikası A.Ş. sponsorluğunda İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Lisans öğrencileriyle Lights Up: Lighting Design Workshop etkinliği gerçekleştirilmiş, yapılan saha uygulaması iki hafta süreyle ziyaretçilere açılmıştır.

Komitemiz Yönetim Kurulu üyesi, Dr. Öğr. Üyesi Tuba Bostancı Baskan’ın İstanbul Ticaret Üniversitesi FBE İç Mimarlık Yüksek Lisans programındaki Aydınlatma Projesi dersi kapsamındaki öğrenci çalışmalarından oluşan “Ofis Yapılarında İç Aydınlatma Tasarımı” konulu sergi de Küçükyalı Yerleşkesi’nde 30 Mayıs-20 Haziran 2023 tarihleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Yönetim Kurulu Üyemiz Dr. Öğr. Üyesi Tuba Bostancı Baskan, CIE Bölüm 4 (Ulaşım ve Dış Aydınlatma Uygulamaları) içinde yapılan oylama sonucunda, CIE Bölüm 4 ile LUCI (Lighting Urban Community International) arasında bilgi alışverişini sağlayan Bölüm İrtibat Temsilcisi (Division Correspondent) olarak seçilmiştir.

DESIGNHUB-İST Tasarım Eğitim ve Uygulama Merkezi” Projesi Öz Değerlendirme Toplantısı

ATMK’nın iştirakçileri arasında yer aldığı ve kendi çalışma konuları çerçevesinde destek verdiği “DESIGNHUB-İST Tasarım Eğitim ve Uygulama Merkezi” başlıklı projenin öz değerlendirme ve kapanış toplantısı 25 Mayıs 2023 tarihinde Proje Genel Koordinatörü Banu Manav tarafından gerçekleştirilmiştir. Projenin hedefleri ve ortaya çıkan sonuçlarının sunulduğu toplantıya Yönetim Kurulu Üyelerimizden Dr. Öğr. Üyesi Tuba Bostancı Baskan komitemizi temsilen katılmıştır.

ACI KAYBIMIZ

 

ATMK ailesi olarak, onursal üyelerimizden Türkiye’de aydınlatma uzmanlığı ve yapı fiziği kavramlarını gündeme getiren, bu alanlarda çok sayıda çalışması olan değerli hocamız Prof. Şazi Sirel’i kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Değerli hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine, sevenleri ile tüm yakınlarına başsağlığı ve sabırlar dileriz.