NİSAN 2024 - BÜLTEN

Uluslararası “BalkanLight 2024” Konferansı bildiri özeti son gönderim tarihi 6 Mayıs 2024 tarihine kadar uzatılmıştır...

28-29 Kasım 2024 tarihlerinde, ATMK ev sahipliğinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Light + Intelligent Building Fuarı ile eşzamanlı gerçekleştirilecek Uluslararası BalkanLight 2024 Konferansı'na bildiri özeti son gönderim tarihi 6 Mayıs 2024 tarihine kadar uzatılmıştır.

Bu bağlamda kongre takviminde yer alan bildiri değerlendirme tarihi de 27 Mayıs 2024 olarak güncellenmiştir.

“Future of Lighting: Efficient and Intelligent” temasıyla düzenlenecek Konferansa seçilen makaleler, hakem değerlendirme süreçleri sonrasında MEGARON’da (Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi E-Dergisi- https://megaronjournal.com/jvi.aspx) yayınlanacaktır.

Konferansa ilişkin detaylı güncel bilgilere balkanlight2024.atmk.org.tr web sayfasından erişilebilmektedir.

ATMK 15. TEMEL EĞİTİM SEMİNERİ 2024

ATMK tarafından birincisi 2014 yılında düzenlenen seminerlerin on beşincisi, 29 Nisan 2024 tarihinde başladı.

14 katılımcı ve 8 eğitmen ile aydınlatmanın temel ilkeleri ve kavramlarının yanı sıra, ışık kaynakları, LED’ler, iç ve dış aydınlatma tasarımı, aydınlatma hesapları, mevzuatlar vb. konularında güncel bilgi ve doküman içeriğinden oluşan temel eğitim programı 9 Mayıs 2024 tarihine kadar devam edecektir.

ATMK Özel Konulu İç Aydınlatma Eğitimi Ekim ayında başlıyor!

Temel Eğitim Semineri’ne katılımın ön koşul olacağı “ATMK Özel Konulu İç Aydınlatma Eğitimi” 7-17 Ekim 2024 tarihleri arasında başlıyor. Gelişmeleri ve detaylı bilgileri önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşıyor olacağız.

16 Mayıs Uluslararası Işık Günü 2024

2024 yılı teması “Light in Our Lives- Hayatımızda Işık Var” olarak belirlenen Uluslararası Işık Günü'nün Türkiye’deki resmi temsilcilerinden birisi olan Komitemiz bu yıl da kamuoyunu bilinçlendirme ve ışık kullanımı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla etkinliklerini sürdürmeye devam ediyor.

ATMK, her yıl olduğu gibi bu yıl da “16 Mayıs Uluslararası Işık Günü” kapsamında ışık ve aydınlatma bilimi konusunda farkındalığın arttırılması amacıyla üyelerini #ISIKGUNU2024 ve #IDL2024 etiketleri ile fotoğraflarını paylaşmaya davet ediyor. Bu kapsamda, ATMK olarak, aydınlatma biliminin toplum hayatımızdaki merkez rolünü önemsiyor ve bu konuda yapılan tüm bilimsel araştırmaları “Hayatımızda Işık Var” söylemimiz ile destekliyoruz.

ULUSLARARASI AYDINLATMA KOMİSYONU (CIE) ÖZEL WEBINARI

9 Mayıs 2024 Perşembe günü saat 16.00’da gerçekleştireceğimiz webinarımız Uluslararası Aydınlatma Komisyonu 2023 – 2027 dönemi (CIE) Başkanı Jennifer Veitch’in CIE’nin çalışmaları ve işleyişi hakkında güncel bilgileri aktaracağı “The CIE looking back, looking ahead: Celebrating 100 years of V(λ) and previewing new developments” başlıklı sunumu ile başlayacak ve bu dönem CIE Yönetim Kurulu’nda görev yapan Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Sermin Onaygil’in Türkçe bilgilendirmeleri ile devam edecektir.

Webinar kapsamında, CIE’nin güncel faaliyet planını içeren aydınlatma eğitimi ve gönüllülük mekanizmalarının desteklenerek geliştirilmesi yayınlar başta olmak üzere tüm uygulamalarda dijitalleşme hedefleri gibi konularda bilgi verilecektir.

23 Mayıs 2024 tarihinde Karanlık Gökyüzü Derneği (IDA) tarafından “Karanlık Koruyucusu” olarak ödüllendirilen aydınlatma tasarımcısı Kerem Ali Asfuroğlu’nun davetli konuşmacı olarak yer alacağı ikinci bir Webinar gerçekleşecektir. Işık günüyle ilgili etkinliklerimizi sosyal medya hesaplarımızdan sizlerle paylaşıyor olacağız.

ATMK ÜYE BULUŞMA GÜNLERİ

Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) olarak üyelerimiz ile ilişkilerimizi geliştirmek, güçlendirmek, çeşitli konularda paylaşımlar yapabilmek amacıyla “ATMK Kurumsal Üye Buluşmaları” planlamıştık. Bunlardan ilkini 2 Kasım 2023’te İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde İzmir bölgesindeki bazı kurumsal üyelerimiz ile gerçekleştirmiştik.

24 Nisan 2024 tarihinde İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde İstanbul Bölgesinde bulunan bazı kurumsal üyelerimizle buluştuk.

Toplantıya, ATMK Yönetim Kurulu adına Prof. Dr. F. Rengin Ünver, Prof. Dr. Sermin Onaygil ve Dr. Öğr. Üyesi M. Berker Yurtseven; kurumsal üyelerimizden PLD- Ağustos Teknoloji’den Nur Güneş; GÜL Elektrik’ten Berslan Gül- Setenay Korkut; HERA Eğlence ve Mimari Aydınlatma’dan Serkan Demirel; PROLOG – Megaman Türkiye’den Zafer TUTAR katılmıştır.

Ulusal ve uluslararası ilişkiler, özel ve kamu kuruluşları ilişkileri, aydınlatma sektöründeki sorunlar ve olası çözümler, üyelerimizin soru ve önerileri, yeni dünya düzenindeki ulusal ve uluslararası faaliyetlerimiz, yeni projelerimiz gibi konular ele alınmış, karşılıklı bilgi paylaşımı ile verimli bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

ATMK Kurumsal Üye Buluşmaları toplantılarının bu amaç doğrultusunda, üyelerimizle on beş gün aralıklarla tekrarlanması hedeflenmektedir. Bu toplantılarımızda, siz değerli üyelerimizi aramızda görmekten memnuniyet duyacağız.