OCAK 2021 BÜLTENİ

13. Ulusal Aydınlatma Kongresi’nin, 6-7 Ekim 2021 tarihlerinde İstanbulLight Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuarı ile birlikte İstanbul Fuar Merkezi (İFM), Yeşilköy İstanbul’da yüz yüze ve/veya çevrimiçi gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Günümüzde LED ışık kaynaklarının kullanımının yaygınlaşması ile değişen aydınlatma sektörü, dijitalleşme gereği nesnelerin interneti, büyük veri ve yapay zeka gibi ileri teknolojiler ile dönüşüm göstermeye başlamıştır. Bu gelişimler ışığında 13. Ulusal Aydınlatma Kongresi’nin ana teması “Aydınlatmada Dönüşüm” olarak belirlenmiştir.

İlk duyurusu yayımlanmış olan kongreye ilişkin tüm detaylara www.13uak.atmk.org.tr bağlantı adresi üzerinden erişebilirsiniz.

Aydınlatma sektörünün en önemli ticari fuarı olan ve 6-9 Ekim 2021 tarihinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbullight Fuarı için 27 Ocak 2021 tarihinde ATMK, AGİD ve INFORMA temsilcileri bir araya gelerek fuarın hazırlık çalışmalarını değerlendirdi. Satış ve pazarlama süreçlerinin güncel durumu hakkında bilgi alışverişinin yapıldığı toplantıda, tüm paydaşlar fuarın sektörümüz ve ülkemiz için önemi ve değerinin bilinci ile bugünden sonra yapılacakların planını gözden geçirdiler.

Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin, ATMK birlikteliği ile ortak etkinlik düzenleme talebi üzerine 18 Ocak 2021 tarihinde EMO İstanbul Şube Başkanı ve Aydınlatma Grubu Üyelerinin katılımı ile online platformda bir toplantı gerçekleştirildi. 28 Ocak 2021 tarihinde de ATMK Yönetim Kurulumuz kendi arasında yaptığı toplantıda etkinliğin detaylarını belirledi. 15 Şubat 2021 tarihinde ATMK - EMO İstanbul Şubesi birlikteliği ile online platformda “Aydınlatmada Elektrik Mühendisliği ve Geleceği” konulu bir etkinlik gerçekleştirilecektir. Etkinliğin detayları Komitemizin web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden iletilecektir.

Komitemizin sosyal medya hesapları üzerinden aydınlatma konusunda bilgiler paylaşmaya devam ediyoruz. Prof. Dr. Rengin ÜNVER’in Aydınlık Düzeyinin Simgesi Nedir? Nasıl hesaplanır? konusundaki bilgilendirmelerine YouTube kanalımız üzerinde erişim sağlayabilirsiniz.

11-17 Ocak 2021 tarihleri arasında kutlanan "Enerji Verimliliği Haftası" kapsamında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından "Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği" alanlarında kamu farkındalığının artırılması çerçevesinde "Aklınla Verimli Yaşa" mottosu ile görsel ve videolar paylaşıldı. ATMK olarak web sayfamız ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden bu görsel ve videoları yayımlayarak katkıda bulunmaya çalıştık.