ŞUBAT 2021 BÜLTENİ

13. Ulusal Aydınlatma Kongresi’nin, 6-7 Ekim 2021 tarihlerinde İstanbulLight Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuarı ile birlikte İstanbul Fuar Merkezi (İFM), Yeşilköy İstanbul’da yüz yüze ve/veya çevrimiçi gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Günümüzde LED ışık kaynaklarının kullanımının yaygınlaşması ile değişen aydınlatma sektörü, dijitalleşme gereği nesnelerin interneti, büyük veri ve yapay zeka gibi ileri teknolojiler ile dönüşüm göstermeye başlamıştır. Bu gelişimler ışığında 13. Ulusal Aydınlatma Kongresi’nin ana teması “Aydınlatmada Dönüşüm” olarak belirlenmiştir. Ulusal Kongremize bildiri özeti son gönderilme tarihi 16 Nisan 2021.

Erişim adresi: http://13uak.atmk.org.tr

Komitemiz, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ile birlikte, 15 Şubat 2021 tarihinde online platformda “Aydınlatmada Elektrik Mühendisliği ve Geleceği” konulu bir etkinlik gerçekleştirdi. Prof. Dr. Sermin Onaygil’in moderatörlüğündeki etkinlik, ATMK üyesi Sevda Aliparast’ın “Aydınlatma Hikayem”, ATMK Yönetim Kurulu Üyeleri Nergiz Arifoğlu’nun “Sektör Rolleri”, M. Berker Yurtseven’in “Led Serüvenim” ve Hakan Ünsalan’ın “Aydınlatmanın Yarını” başlıklı sunumları ile EMO İstanbul Şubesi’nin Youtube kanalı üzerinden canlı olarak gerçekleştirildi.

Etkinlikte, disiplinlerarası bir çalışma konusu olan aydınlatmanın, özellikle yeni mezun olacak yada mesleğinin ilk yıllarındaki mühendislere tanıtımı; LED teknolojisi ve dijitalleşmenin gereği olarak nesnelerin interneti, büyük veri ve yapay zeka gibi ileri teknolojiler ile önemli bir dönüşüm içinde olan sektörde elektrik, elektronik, kontrol, donanım ve yazılımın mühendislik disiplinlerinde giderek artan önemi üzerinden, genç mühendislerin sektöre olan ilgilerinin artırılması amaçlandı. Etkinlik kaydına EMO İstanbul Şubesi’nin YouTube kanalı üzerinden erişebilirsiniz.

Komitemizin sosyal medya hesapları üzerinden aydınlatma konusunda bilgiler paylaşmaya devam ediyoruz. Prof. Dr. Sermin ONAYGİL’in Eşik Sınır Değer Nedir? konusundaki bilgilendirmelerine YouTube kanalımız üzerinde erişim sağlayabilirsiniz.

Komitemiz ile Aydınlatma Gereçleri ve İmalatçıları Derneği (AGID) arasında, “Üniversitelerimizde Aydınlatma Eğitim Programlarına Destek Projesi” kapsamında yapılan çalışmalar devam ediyor. Çalışma grubunun ikinci toplantısı 11 Şubat 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Proje “Aydınlatma Eğitimine Destek” ve “Aydınlatma Sektörü Potansiyel Çalışma Alanlarının Tanıtımı” olmak üzere iki ana başlık altında değerlendirilmektedir. Bu çalışmalarda, Komitemizi Prof. Dr. Banu Manav, Dr. Öğr. Üyesi M. Berker Yurtseven ve Elk. Müh Zeynep Akkaya temsil etmektedir.

CIE MIDTERM MEETING, 2021

September 26, 2021 to October 2, 2021

Kuala Lumpar, MALAYSIA

Pandemi nedeniyle 26 Eylül 2021 tarihine ertelenen CIE 2021 Konferansı’nın hazırlık çalışmaları devam ediyor. Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sermin Onaygil’in Bilim Kurulu üyesi olduğu Konferansa ilişkin bilgilendirmelere Uluslararası Aydınlatma Komisyonu web sayfasından erişebilirsiniz. Online olarak gerçekleştirilecek konferansa son özet gönderilme tarihi 19 Mart 2021 olarak ilan edilmiştir.

Erişim adresi: http://cie.co.at/

Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nun yeni uygulaması olarak Ulusal Komitelerin üyelerine bazı CIE yayınlarına ücretsiz ulaşım olanağı sağlanıyor. Bu uygulama kapsamında “CIE 227 – 2017 Lighting for Older People and People with Visual Impairment in Buildings” başlıklı Teknik Rapor Komitemize iletilmiştir. Sadece kurumsal ve kişisel üyelerimizin kullanım hakkıyla sınırlı olan bu dokümana ulaşmak istemeniz durumunda atmktr@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.