ŞUBAT 2024 - BÜLTEN

BalkanLight 2024

Uluslararası “BalkanLight 2024” Konferansı 28-29 Kasım 2024 tarihlerinde, İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Light + Intelligent Building Fuarı ile birlikte ATMK ev sahipliğinde “Future of Lighting: Efficient and Intelligent” ana teması ile aydınlatmanın tüm konularındaki yeni çalışmalara açık olarak gerçekleştirilecektir.

Bulgaristan, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Türkiye, Yunanistan ülke temsilcileri, çeşitli uzman ve uygulamacıların katılımı ile gerçekleştirilecek Konferans’a bildiri özeti son gönderim tarihi 15 Nisan 2024 olarak belirlenmiştir. Bildiri özet gönderimine ve konferansa ilişkin detaylı güncel bilgilere balkanlight2024.atmk.org.tr web sayfasından erişilebilmektedir.

ATMK TEMEL EĞİTİM SEMİNERİ 2024

ATMK tarafından birincisi 2014 yılında düzenlenen seminerlerin on beşincisi, 29 Nisan – 9 Mayıs 2024 tarihleri arasında çevrimiçi platformda gerçekleştirilecektir. “ATMK AYDINLATMA SEMİNERİ 2024-1” için aydınlatmanın temel ilkeleri ve kavramlarının yanı sıra, ışık kaynakları, LED’ler, iç ve dış aydınlatma tasarımı, aydınlatma hesapları, mevzuatlar vb. konularda güncel bilgi ve dokümanlarla yenilenmiş detaylı bir eğitim programı hazırlanmıştır. Aydınlatma alanındaki akademisyenler ve sektör uzmanları tarafından verilen dersler, konuya ilgi duyanlar için kılavuz niteliği taşımaktadır. Seminer ile ilgili detaylı bilgilere ve kayıt formuna http://www.atmk.org.tr/ adresi üzerinden erişilebilmektedir.

YARIŞMA DUYURUSU

V(λ)'nın 100. yılı ışık sanatı ile kutlanıyor...

Uluslararası Aydınlatma Komisyonu (CIE), ışığın fiziksel ölçümünün temeli olan fotopik görme / gündüz görmesi için V(λ) tayfsal ışık duyarlılığı fonksiyonunun oluşturulmasının yüzüncü yılını kutluyor.

Bu bağlamda CIE, yıldönümünü kutlamak için
“içinizdeki ilham perisini aydınlatın” mottosuyla V(λ), yüzyıllık bilimsel/teknik başarılara yönelik, şiir ve görsel sanatlar alanına katkı koymak adına bir yarışma düzenlemiştir.

Şiirler İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinde yazılabilir. Görsel sanatlar, standart bir formatta (jpg, TIFF, mp4, vb.) elektronik ortamda paylaşılabileceği gibi heykel, resim, fotoğraf, video, medya sanatı, enstalasyon ve benzeri çalışmalar herhangi bir biçimde sunulabilecektir. Yarışmaya son başvuru tarihi 30 Nisan 2024 olarak belirlenmiştir.

Yarışmayı kazananlara ilişkin sonuçlar, 3 Haziran 2024 tarihinde Fransa'nın Sèvres kentinde düzenlenecek olan “V(λ)'nın 100 Yılı ve Fotometrinin Geleceği” konulu CCPR/CIE Ortak Çalıştayı'nda açıklanacaktır. Başvuru koşullarıyla ilgili detaylı bilgiye president@cie.co.at adresine e-posta atarak ulaşabilirsiniz.

Şubat ayında kişisel üye olarak aramıza katılan Ramazan Ayaz’a “ATMK ailesine hoş geldiniz" diyoruz.