ARALIK  2022 - BÜLTEN

Aydınlatma Türk Milli Komitesi olarak üyesi olduğumuz ve ülkemizi temsil ettiğimiz CIE-Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nun farklı bölüm (Division) çalışmalarında 2021-2022 dönemi içinde yapılan etkinlikler, yayımlanmış teknik raporlar, çalışma grupları, araştırma stratejileri, bir sonraki yılın faaliyet planları gibi konuları içeren bilgilendirme toplantımız, CIE Yönetim Kurulu Başkanı Peter Blattner'ın “CIE’nin Vizyonu ve Gelecek Planları” başlıklı sunumu ve CIE Division Türkiye Temsilcilerininin sunumlarıyla 1 Aralık 2022 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Etkinlik içeriğiyle ilgili detaylı bilgiye ve sunumlara ATMK web sayfamızın (http://www.atmk.org.tr/tr) haberler sekmesi üzerinden erişebilirsiniz.

İç yapay aydınlatmaya ilişkin olarak “TS EN 12464-1 IŞIK ve AYDINLATMA- Çalışma Yerlerinin Aydınlatılması-Bölüm 1: Kapalı Çalışma Alanları” standartı 2021 yılında güncelleştirilerek kullanıma sunulmuştur.

Bu bağlamda, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Rengin ÜNVER tarafından 8 Aralık 2022 tarihinde, TS EN 12464-1:2021 standartına ilişkin değişiklikler konusunda üyelerimizi bilgilendirmeye yönelik çevrimiçi bir seminer gerçekleştirildi. Yoğun katılımla gerçekleştirilen etkinlikteki sunuma ATMK web sayfamızın (http://www.atmk.org.tr/tr) haberler sekmesi üzerinden erişebilirsiniz.

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin daveti üzerine Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Rengin ÜNVER, 4 Ocak 2023 Çarşamba günü saat 20.00’de EMO İstanbul TV YouTube kanalı üzerinden “TS EN 12464-1 IŞIK ve AYDINLATMA” başlıklı sunumunu çevrimiçi olarak yeniden sunacaktır.

Canlı Yayın Linki:

https://youtube.com/live/ZFSMoH4yApk?feature=share

2019 yılında CIE 234:2019 CIE Tutorial on Urban Lighting Masterplanning- Kentsel Aydınlatma Masterplanlaması için Bir Kılavuzkonulu yayın CIE tarafından yayımlanmıştır.

Bu yıl içinde ATMK tarafından bu yayın isteyen kurumsal ve kişisel üyelerimize ücretsiz olarak iletilmiş olup, hala bu olanak devam etmektedir.

Milli Komitemiz ev sahipliğinde, 4-5 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul’da Uluslararası Aydınlatma Komisyonu sorumluluğunda “CIE 234: A Guide to Urban Lighting Masterplanning” başlıklı bu rapor kapsamında eğitim, uygulama örnekleri ve gelecek çalışmaları içeren iki günlük “CIE Tutorial on Urban Lighting Masterplanning” adlı uluslararası bir eğitim programı gerçekleştirilecektir. Programa ilişkin duyuru ve detaylar CIE web sitesinde yayınlanmaktadır. (https://cie.co.at/news/cie-tutorial-urban-lighting-masterplanning )

31 Ekim 1995 tarih ve 22449 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış yönetmeliğimizin 6. maddesi uyarınca, Genel Kurul Toplantılarımızın her yılın Ocak ayı içinde yapılması gerekmektedir.

“ATMK 28. Olağan Genel Kurul Toplantısı”, 31 Ocak 2023 tarihinde İTÜ Taşkışla Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleştirilecektir. ATMK Genel Kurul Üyelerine ilk toplantı çağrısı yapılmıştır.

Bu ay, kurumsal üye olarak aramıza katılan BLG Teknoloji Danışmanlık San. Ltd. Tic. Şti. ve ICE LED Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne “aramıza hoş geldiniz" diyoruz.