HAZİRAN 2019

HAZİRAN 2019 BİLGİLENDİRM

  1. Ana teması “Türkiye’de Nitelikli Aydınlatma” olarak belirlenen 12. Ulusal Aydınlatma Kongresi hazırlıkları, program ve çağrılı konuşmacılarla ilgili çalışmalarla tüm hızıyla devam etmektedir. Temmuz ayı içinde programı yayınlanacak etkinliğimizin detaylarına http://12uak.atmk.org.tr web adresinden erişebilirsiniz.
  2. Aydınlatma sektöründeki kişileri ve sektör ile ilgilenenleri bilgilendirmek amacı ile ATMK tarafından birincisi 2014 yılında düzenlenen seminerlerin onuncusu, 05 Ekim – 02 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Konusunda uzman akademisyenler ve sektör uzmanları tarafından verilen dersler, aydınlatma konusuna ilgi duyanlar için kılavuz niteliği taşımakta ve “Yol ve Tünel Aydınlatması” ve “Mimari Aydınlatma” olarak iki ana başlıkta düzenlenecek olan özel konulu eğitim seminerleri için ön koşul oluşturmaktadır. Detaylar www.atmk.org.tr web adresinde yer almaktadır.
  3. Aydınlatma Türk Milli Komitesi’nin üyesi olduğu CIE - Uluslararası Aydınlatma Komisyonu tarafından düzenlenen "CIE 2019 29th QUADRENNIAL SESSION" 17-22 Haziran 2019 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri Washington’da gerçekleştirilmiş ve Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sermin Onaygil, iki yılda bir yapılan CIE Genel Kurulu’nda kurul üyesi olarak Türkiye’yi temsil etmiştir.

CIE Genel Kurul Toplantısı’nda, CIE’nin diğer ilgili kuruluşlarla ilişkilerinin ve özellikle Teknik Rapor olarak hazırlanan yayınların Standart haline getirilmesinin çok önemsendiği, Ulusal Komiteler ile daha yakın ilişkiler içinde olunması, sorun ve deneyimlerin paylaşılması stratejisinin benimsendiği açıklanmıştır. Düzenlenen çalıştayda ülkeler 5 gruba ayrılmış ve Prof. Dr. Sermin Onaygil Çin, İngiltere, İsviçre ve Yeni Zelanda ile birlikte yer aldığı grupta tartışma ortamına Türkiye adına katılarak gerekli bilgi aktarımını sağlamıştır.

“CIE Midterm Meeting”in iki yıl sonra 18-28 Nisan 2021 tarihlerinde Malezya’nın “Penang” adasında; “CIE 30th Quadrennial Session”ın da dört yıl sonra 18-28 Eylül 2023 tarihlerinde Slovenya’nın Ljubljana şehrinde gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

  1. Prof. Dr. Sermin Onaygil, Başkan Yardımcısı olduğu “Transportation and Exterior Applications” adlı CIE Bölüm 4 toplantılarında ülkemiz temsilcisi olarak görev almıştır.
  2. ATMK olarak destek verdiğimiz, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen VI. Elektrik Tesisat Ulusal Kongresi ve Sergisi, 16-19 Ekim 2019 tarihlerinde İzmir-Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi‘nde gerçekleştirilecektir. Başlangıcından beri EMO ile birlikte gerçekleştirdiğimiz X. Ulusal Aydınlatma Sempozyumu da bu etkinlik kapsamında düzenlenecektir. Detaylı bilgiye www.emo.org.tr adresinden erişilebilmektedir.