ŞUBAT 2022 BÜLTENİ

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hızla büyüme gösteren aydınlatma bilim alanındaki kişileri, paydaşları ve sektör temsilcilerini bilgilendirmek amacı ile Aydınlatma Türk Milli Komitesi tarafından birincisi 2014 yılında düzenlenen seminerlerin on birincisi, 15 Mart – 28 Mart 2022 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.

Aydınlatma Tasarımı, Işık ve Görme, Işık Üretimi, Işık Kaynakları, LED ve Aygıtlar, Aydınlatmada Nicelik, Nitelik ve Standartlar, Enerji Etkin Tasarım ve Doğal Aydınlatma, Yol Aydınlatması, Kent Aydınlatma, İç ve Dış Aydınlatma Hesapları ve Uygulamaları konularında güncel bilgi ve dokümanlarla yenilenmiş detaylı bir ders programını içeren seminerin, toplamda iki hafta ve 24 saat olarak hafta içi ve hafta sonu günlerinde yapılması planlanmıştır.

Seminer programıyla ilgili detaylı bilgiye http://www.atmk.org.tr web adresimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

http://www.luxeuropa2022.eu/logo.jpg

22 Eylül 2022 tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’nin Prag kentinde gerçekleştirilecek olan “14. Lux Europe Uluslararası Aydınlatma Konferansı” na bildiri özeti son gönderim tarihi 28 Şubat 2022 tarihine kadar uzatılmıştır.

Uluslararası bu organizasyona ilişkin tüm detaylara http://www.luxeuropa2022.eu/ erişim adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nun yeni bir uygulaması olarak Ulusal Komite üyelerine bazı CIE yayınlarına ücretsiz ulaşım olanağı sağlanmıştır. Bu uygulama kapsamında 2021 yılında sadece kurumsal ve kişisel üyelerimizin kullanım hakkıyla sınırlı olarak “CIE 227 – 2017 Lighting for Older People and People with Visual Impairment in Buildings” başlıklı Teknik Rapor, isteyen üyelerimize ulaştırılmıştır.

CIE Merkez Büro’dan 2022 yılında da uygulamanın devam edeceği ve CIE 234:2019 A Guide to Urban Lighting Masterplanning başlıklı Teknik Raporun ücretsiz iletileceği bilgisi verilmiştir.

Bu dokümana sahip olmak isteyen üyelerimiz atmktr@gmail.com adresine e-posta gönderebilirler.

ATMK – AGİD işbirliği ile “Üniversitelerimizde Aydınlatma Sektörü Tanıtımı ve Aydınlatma Eğitim Programlarına Destek Projesi” kapsamında “Aydınlatma Sektörü Potansiyel Çalışma Alanlarının Tanıtımı” çalışmalarımız devam etmektedir. Staj ve istihdam ihtiyaçlarının ATMK web sitesinde duyurulması için gerekli altyapı ve hazırlık çalışmaları başlatılmıştır. Konuyla ilgili gelişmeleri önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız.