EKİM 2019

 

EKİM 2019 BİLGİLENDİRME

 

  1. VI. Elektrik Tesisat Ulusal Kongresi ve Sergisi 16-19 Ekim 2019 tarihlerinde İzmir-Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi‘nde yapıldı. Yıllardır ATMK ve EMO işbirliği ile düzenlenen “Ulusal Aydınlatma Sempozyumu” nun onuncusu da bu etkinlik kapsamında 16-17 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi.

2001 yılında her iki yılda bir farklı şehirlerde düzenlenmesi amaçlanarak ATMK - TMMOB EMO işbirliği ile yapılandırılan “Aydınlatma Sempozyumu”nun ilki İzmir’de gerçekleştirildikten sonra ikincisi Diyarbakır’da, üçüncüsü de Ankara’da yapılmıştır. Daha sonra sürekli EMO İzmir Şubesi tarafından sahiplenilip, iki yılda bir “Elektrik Tesisat Ulusal Kongresi” kapsamında düzenlenmeye başlanmıştır.

Aydınlatma Türk Milli Komitesi, aydınlatmanın Elektrik Mühendisliğindeki öneminin ve gerekliliğinin ortaya konulabilmesinde katkı sağladığına inandığı Sempozyuma önem vermekte ve büyük bir istekle katkı sağlamaya devam etmektedir.

ATMK, her aşamasında EMO İzmir şubesi ile birlikte çalıştığı X. Ulusal Aydınlatma Sempozyumu’na bu yıl da üyeleri ile birlikte katılım sağlamış ve destek vermiştir. Yönetim Kurulu Başkanımız Sermin Onaygil’in Kongre genel açılış oturumunda yaptığı “açılış konuşması” ile başlayan etkinlikte, üyelerimiz Nergiz Arifoğlu, Zeynep Akkaya, Berker Yurtseven, Lale Erdem Atılgan, Emre Erkin, Kasım Çelik, Feride Şener Yılmaz, Elif Harputoğlu tarafından bildiri sunumları; kurumsal üyelerimiz Grup İmaj, Arlight, Signfy, İkizler ve Vestel Aydınlatma tarafından da bildiri ve proje sunumları gerçekleştirilmiştir. İki günlük sempozyumun tüm oturumlarına ve Başkanımız Sermin Onaygil tarafından yönetilen “Şehiriçi Sokak Aydınlatmalarında Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” başlıklı panele katılımcı sayısı ve ilgi yüksek olmuştur.

Kongre beraberinde düzenlenen Sergi’ye kurumsal üyelerimiz Şavk (Baldem Elektrik), Cemdağ, EEC Systems, İkizler, NarLight ve Pelsan Aydınlatma stantları ile katılarak sektörümüzü temsil etmişlerdir.

VI. Elektrik Tesisat Ulusal Kongresi ve Sergisi ile X. Ulusal Aydınlatma Sempozyumu’nda ATMK olarak başarılı bir şekilde temsil edilebilmemize katkı sağlayan tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.

  1. 05 Ekim – 02 Kasım 2019 tarihleri arasında ATMK AYDINLATMA SEMİNERİ 2019-1” eğitim programı gerçekleştirildi. Bu seminer sonunda toplam 193 katılımcı sayısına ulaştığımız seminerlerimiz aydınlatma konusuna ilgi duyanlar için kılavuz niteliği taşımakta; “Yol ve Tünel Aydınlatması” ve “Mimari Aydınlatma” olarak iki ana başlıkta düzenlenecek olan özel konulu eğitim seminerleri için ön koşul oluşturmaktadır. ATMK ve AGİD’in ortak desteği ile seminerimize bu dönem, Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırlamış olduğu protokol ile oluşan "meslek liselerinin aydınlatma sektörüne yetkin öğrenci yetiştirebilmesi" programı kapsamında altı Meslek ve Teknik Lise Elektrik Eğitimi Bölümü öğretmeni "eğiticilerin eğitimi" amacıyla katılmışlardır.

 

  1. ATMK’nın üyesi olduğu CIE (Uluslararası Aydınlatma Komisyonu) ile ISO (Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu) arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Temelleri 1986 yılında atılmış olan bu işbirliği, 1989 yılında CIE’nin ISO tarafından aydınlatma alanında uluslararası standart hazırlama organizasyonu olarak tanınması ile devam etmiş, son olarak da CIE bünyesinde yürütülen çalışmaların kapsam ve önemi göz önüne alınıp detaylandırılarak güncellenmiştir. CIE’nin uluslararası standartların geliştirilmesinde ISO/TC 274 (Light and Lighting) ile işbirliği içinde çalışmasına ilişkin anlaşma iki kurumun yetkilileri tarafından 11 Ekim 2019 tarihinde imzalanmıştır.

 

Aydınlatma alanında 1913 yılından beri faaliyet gösteren CIE bünyesinde 39 üye ülke temsilcilerinin 6 Bölüm (Division) altında yürüttüğü çalışmaların sonuçları; Uluslararası Standart, Teknik Rapor, Teknik Not ve Kongre Bildiri Kitabı türlerinde toplam 290 yayın olarak yayınlanmıştır.