EYLÜL 2020 BÜLTENİ

ATMK Yönetim Kurulumuz aylık olağan toplantısını, 7 Eylül 2020 tarihinde online olarak gerçekleştirdi.

ATMK Kişisel Üye Toplantısı, 8 Eylül 2020 tarihinde yönetim kurulu üyelerimiz ve 21 kişisel üyemizin katılımıyla çevrimiçi platformda gerçekleşti. ATMK’nın, ulusal ve uluslararası faaliyetleri, yeni projeleri ve CIE ile olan ilişkilerindeki son gelişmelerin aktarıldığı online toplantıda pandemi süreci değerlendirilerek, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Metroloji ve Sanayi Ürünleri Güvenliği Genel Müdürlüğü ile Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) konusunda düzenlediği istişare toplantısı 8 Eylül 2020 Salı günü saat 14:00 - 16:00 arasında çevrimiçi platform kullanılarak gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Üyemiz Elk. Müh. Zeynep AKKAYA’nın Komitemizi temsilen katıldığı online istişare toplantısında, PGD Sistemi içinde yer alan bütün aktörlerin birlikte çalışmasının, taraflar arasında etkin koordinasyonun sağlanmasının, sanayicilerin PGD sisteminde sadece denetlenen taraf olmalarının ötesinde, sistemin etkin bir şekilde çalışması için mutlak surette işbirliği yapılması gereken kesim olmalarının önemi vurgulandı.

Mayıs 2020 tarihinden itibaren aktif olarak kullanıma açılan YouTube kanalımızda, 16 Mayıs 2020 Işık Günü’nde düzenlenen internet semineri sunumları yer almaktadır. Bu sunumlardan soru-cevap şeklinde hazırlanan kısa videolar da Ekim ayı itibariyle kanalımızda yayınlanmaya başlayacak, sosyal medya hesaplarımız üzerinden de paylaşımı sağlanacaktır.  Işık Nedir? Aydınlatma nedir? Aydınlık düzeyi nedir? Işığın renksel özelliklerinden renksel izlenim nedir? Renk sıcaklığı nedir? LED’ler mikrop öldürücü UV olarak kullanılmalı mı? gibi soruların yanıtlarını aşağıdaki bağlantı üzerinden kanalımıza abone olarak öğrenebilir, gelişmeleri takip edebilirsiniz.

 

https://www.youtube.com/channel/UC0E6kWzEpOUQ9og-25FETgg/featured

CIE Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nda üç teknik komiteye uzman daveti devam ediyor. Kurumsal ve kişisel üyelerimizin çalışmalarını takip edebilecekleri bu yeni kurulan teknik komitelerin bilgilerini sizlerle paylaşıyoruz.

Teknik Komite No

Teknik Komite Adı

Kurulma Günü

Komite Başkanı

TC 4-62

Adaptive Road Lighting

10-02-20

Thomas Baenziger

TC 1-98

A Roadmap Toward Basing CIE Colorimetry on Cone Fundamentals

21-07-20

Lorne Whitehead

JTC 19 (D6/D2)

Terms & Definitions of Horticultural Lighting

25-08-20

Wei Zhang

Konuyla ilgilenenler http://www.cie.co.at/about-cie/cie-code-procedure adresi üzerinden detaylı bilgilere ulaşabilirler. Teknik Komite ((J)TC) üyesi olmak isteyenlerin “Copyright Agreement Form” ile “Membership Application Form” doldurmaları gerekmektedir.

CIE Uluslararası Aydınlatma Komisyonu, artık IEC Collaborate Platform üzerinden çalışmalarını sürdürmeye başlamıştır. Bilindiği gibi, IEC (Uluslararası Elektroteknik Komisyonu) elektrik-elektronik ve ilgili teknolojilerin standardizasyon ve uyumunu değerlendirme konusunda uluslararası yetkin bir organizasyondur. Bu yeni oluşum, CIE çalışmalarının uluslararası bilinirliğine ve kabulüne katkı sağlayacaktır. Konuyla ilgili uzmanların çalışmalarına ve güncel konulara, CIE Uluslararası Aydınlatma Komisyonunun hazırladığı kullanım kılavuzuna https://www.iec.ch/dyn/www/fp=103:189:7387010116245::::FSP_LANG_ID:25 uzantısı üzerinden erişim sağlanabilir.