KASIM 2019 BÜLTENİ

 

KASIM 2019 BİLGİLENDİRME

  1. Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK), 1996 yılından beri üyesi olduğu Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nda (CIE) uygulama ve üretime yönelik aydınlatma standartları için altyapı oluşturma amaçlı gerçekleştirilen bilimsel çalışmalarda aktif olarak görev almakta ve CIE yayınlarını güncel olarak takip etmektedir. CIE-Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’ndan dijital ortamda -verilen kullanıcı kodu ve şifre bilgileriyle- sürekli yayın alımı (PDF) yapılmaktadır. Komitemiz üyelerine bilimsel çalışmalarında, Ar-Ge ve proje faaliyetlerinde kullanabilmeleri amacıyla daha önce %20 olarak uygulanan indirim oranını %40’a yükselterek yine dijital ortamda bu yayınların satışını gerçekleştirmektedir. CIE (Uluslararası Aydınlatma Komisyonu) yayınlarını, ATMK aracılığı ile satın almak ve %40 oranındaki indirimden yararlanmak isteyen üyelerimiz ATMK Sekreterliği ile iletişime geçebilirler. CIE’nin tüm yayınlarına ve yayınların liste fiyatlarına aşağıdaki link üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. https://www.techstreet.com/cie/?

 

  1. Kurucu üyemiz ve CIE Division 5 (Dış Aydınlatma ve Diğer Uygulamalar) Türkiye temsilciliğini Division 4 ve 5 birleştirilinceye kadar yürütmüş olan Prof. Müjgan Şerefhanoğlu Sözen’in Başkanlığı’nı yaptığı TC 4-56’nın “CIE 234:2019 A Guide to Urban Lighting Masterplanning” adlı raporu Eylül 2019 tarihinde yayınlanmıştır. Türkiye’den ilk TC Başkanı olan Sözen tarafından yürütülen bu çalışma; günümüzde tüm dünyada yaygın olan “Kent Aydınlatma” konusunun, teknik, estetik, enerji kullanımı gibi pek çok yönden önem taşıması nedeniyle, gelişigüzel uygulamalar yerine, “Aydınlatma Masterplanları” doğrultusunda ilkesel yaklaşımlarla yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Yayını Komitemiz aracılığı ile %40 indirimli olarak satın alabilirsiniz.

 

  1. Aydınlatma Türk Milli Komitesi 25. Olağan Genel Kurul Toplantısı, 23 Ocak 2020 Perşembe günü saat 16.00’da İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Binası’nda yapılacaktır. Üyelerimize, “Olağan Genel Kurul Toplantısı davet mektubu” e-mail ile iletilmiştir.

 

  1. Sayın Murat ÇAP, "Luxwelt e.K." olarak kişisel üyelikten kurumsal üyeliğe geçmiş; Elif HARPUTLUOĞLU, Cennet Gökcen KÖSELİ, Nil KUTLAR, Pınar BİRCAN ve Sevda ALIPARAST da kişisel üyeliğe kabul edilmişlerdir. Yeni üyelerimize “aramıza hoş geldiniz" diyoruz. Böylelikle üye sayımız kişisel 92, kurumsal 77 olarak toplam 169’a yükselmiştir.