MART 2016

MART 2016

Farklı meslek gruplarından kişilerin yanı sıra Üniversiteli gençlerin de yoğun ilgi gösterdiği Ulusal Fotograf Yarışması’na 5640 eser katıldı. 15 Mart 2016 tarihinde YTÜ Mimarlık Fakültesi’nde yarışmanın “Seçici Kurul Toplantısı” düzenlenmiş 3 eser dereceye 20 eser de sergileme ödülüne layık görülmüştür. 

Türkiye’de Aydınlatma alanında çalışmaları özendirmek, yürütmek ve desteklemek, üzere farklı görevler üstlenmiş olan Aydınlatma Türk Milli Komitesi kurulduğu günden itibaren siz değerli sektör paydaşlarının değerli destekleri ile çeşitli etkinliklere imza atmaktadır. 

2015 yılı UNESCO tarafından “Uluslararası Işık Yılı (International Year of Light)” olarak ilan edilmiş olup, CIE-Uluslararası Aydınlatma Komisyonu üyesi olarak faaliyetlerine devam etmekte olan ATMK, bu yılın anısına “Işık-İnsan-Mekan” temalı ulusal bir fotoğraf yarışması düzenlemektedir.

Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) işbirliğinde düzenlenecek olan “Işık-İnsan-Mekan” temalı yarışma ile hedefimiz, fotoğraf sanatına katkının yanısıra ışık konusundaki farkındalığı arttırmak, ışığın hayatımızdaki önemine vurgu yapmak, doğru aydınlatma konusunda bilinçlendirmek, konu hakkında ilgiyi canlı tutmak ve günümüz iletişim çağında giderek değeri yükselen fotoğraf sanatı aracılığı ile bu yılın izlerinin 2016’ya aktarıldığı, hatırlarda kalıcı belgesel nitelikte eserleri toplumla paylaşmaktır.

07 – 09 Mart 2016 tarihleri arasında Avustralya’nın Melbourne kentinde Uluslararası Aydınlatma Komisyonu (CIE) bünyesinde düzenlenen “Ulaşım için Aydınlatma ve Sinyalizasyon” adlı CIE Division (Bölüm) 4 Toplantısı’nda, ATMK Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Sermin ONAYGİL  “Türkiye Temsilcisi” olarak ülkemizi temsil etmiştir. 

 

Prof.Dr. Sermin ONAYGİL, toplantılar öncesinde 03 - 05 Mart 2016 tarihleri arasında “CIE 2016 Lighting Quality & Energy Efficiency” Konferansı’na katılmış, Doktora öğrencisi ve aynı zamanda ATMK üyemiz Burcu Büyükkınacı ile birlikte “Analysis of Road Lighting Automation Scenarios According to Visibility Performance” başlıklı bildirinin sözlü sunumunu gerçekleştirmiştir. 

Prof. Dr. Sermin Onaygil Division 4 toplantılarının yanısıra, TC4-33 “Discomfort Glare in Road Lighting”, TC4-50 “Road Surface Characterization for Lighting Applications”, TC4-51 “Optimizing of Road Lighting”, TC4-47 “Application of LEDs in Transport Signalling and Lighting”, TC4-53 “Tunnel Lighting Evolution” ve TC4-54 “Road Lighting for Aging Drivers” başlıklı teknik komite çalışmalarına da katılmıştır. Ayrıca Division 5 “Exterior Lighting and Other Applications” yıllık toplantısında ATMK’nın görevlendirmesi ile gözlemci olarak yer almıştır.

Prof. Dr. Sermin Onaygil 2017 yılı içinde Almanya’nın Berlin şehrinde Division 4 tarafından düzenlenecek “Visibility on Road Lighting” başlıklı sempozyumun Bilim ve Düzenleme Kurulları’nda da görev almıştır. CIE Division (Bölüm) 4’e ilişkin bir sonraki toplantı 20 – 27 Ekim 2017 tarihlerinde Güney Kore’nin Jeju şehrinde “CIE Mid-Term Session” ile birlikte gerçekleştirilecektir.