MART 2019

MART 2019

2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da Aydınlatma Türk Mili Komitesi olarak Uluslararası Işık Gününe atfeden çalışmalar yürütmekteyiz. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nün düzenlediği “Profesörler Anlatıyor” etkinliği kapsamında 8 Mart 2019 Dünya Kadınlar Gününde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Rengin ÜNVER “Çağdaş Bir Sorun; Işık Kirliliği”; 13 Mart 2019 tarihinde ise üyelerimizden Prof. Dr. Leyla DOKUZER ÖZTÜRK “Işığı Biçimlendirmek; Bilim mi, Sanat mı?” başlıklı konuşmaları ile ATMK Uluslararası Işık Günü çalışmalarına katkıda bulunmuşlardır.

Komitemiz yıl boyunca, konuyla ilgili yürüttüğü faaliyetlerini Unesco_International Day of Light web sitesinde (www.lightday.org) paylaşmaktadır.

Prof. Dr. Sermin Onaygil, Prof. Dr. Rengin Ünver ve Nergiz Arifoğlu’ndan oluşan ATMK Fuar Komitemizin UBM ve AGİD Komite üyeleri ile birlikte her ay gerçekleştirdiği toplantı 11 Mart 2019 tarihinde yapıldı.

Komitemiz bu yıl da, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen 10. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarını destekleyen kurumlar arasında yer aldı. 11-12 Nisan 2019 tarihlerinde, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek Forumun 2. Gününde “Şehirlerde Enerji Verimliliği Uygulamaları” oturumunda Başkanımız Prof. Dr. Sermin ONAYGİL “Yollarda LED Dönüşümü: Verimlilik ve Akıllılık” başlıklı sunumu ile Komitemizi temsil edecektir.

Aydınlatma Türk Milli Komitesinin üyesi olduğu CIE - Uluslararası Aydınlatma Komisyonu'nun gerçekleştirdiği "CIE 2019 29th QUADRENNIAL SESSION" 17-22 Haziran 2019 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri Washington şehrinde gerçekleştirilecektir. Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sermin Onaygil’in organizasyon ve bilim komitelerinde görev aldığı Konferansa, ATMK olarak yaptığımız başvurular neticesinde Türk katılımcıların düşük ücretle katılabilme olanağı sağlanmıştır.

Ayrıntılı bilgi için http://www.cie.co.at/news/cie-2019-29th-quadrennial-session adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ana teması “Türkiye’de Nitelikli Aydınlatma” olarak belirlenen 12. Ulusal Aydınlatma Kongremizin ilk duyurusu ülke genelinde tüm üniversitelerin ilgili bölümlerine iletilmiş, duyuru çalışmaları genişletilmiştir. Bildiri özet kabulü 25 Mart 2019 tarihine kadar uzatılmış ve gelen özetler değerlendirme sürecine alınmıştır. Ulusal Kongre için tüm detaylara http://12uak.atmk.org.tr web adresinden erişebilirsiniz.

Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sermin Onaygil’in Başkanlığı’nı yaptığı TC 4-15’in hazırladığı “CIE 140: Road Lighting Calculations, 2nd Edition” yayını Şubat 2019 tarihli olarak yayınlandı. CIE 140-2000’in LED armatürler ve yeni aydınlatma kriterlerine göre yeniden düzenlendiği yeni yayında ayrıca yol aydınlatması tasarım programlarının doğruluğunun test edilmesi amaçlı yöntem ve veri grubu yer almaktadır.

Bu yeni yayını ve diğer CIE yayınlarını Komitemiz aracılığı ile %40 indirimli olarak satın alabilirsiniz. CIE yayınlarının listesine http://www.cie.co.at/publications web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Romanya Milli Aydınlatma Komitesi, 24-25 Ekim 2019 tarihlerinde “Light Experience” adlı uluslararası bir konferans düzenlemektedir. Akademisyenleri ve profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan konferans ile ilgili detaylı bilgi için cnri@cnri.co adresine e-posta gönderebilirsiniz.