MART 2020 BÜLTENİ

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak adlandırılan korona virüs COVİD-19 salgınına yönelik ülke genelinde alınan önlemleri değerlendirerek, 21 Mart – 18 Nisan 2020 tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla’da düzenlenmesi planlanan 11. Aydınlatma Semineri, yıl içinde ileriki bir tarihe ertelenmiştir.

Değerli üyelerimiz, sizleri daha önce haberdar ettiğimiz Özel konulu eğitim seminerleri, “Yol ve Tünel Aydınlatması” ile “Mimari Aydınlatma” alanlarında düzenlenecektir. Bu seminerlere katılım önkoşulu, temel eğitim seminerlerinin tamamlanmış olmasıdır. Komitemizde oluşturulan çalışma grupları özel konulu eğitim seminerleri ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

“Yol ve Tünel Aydınlatması” özel konulu ilk eğitim seminerinin 13-27 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de enerji verimliliği kapsamında yoğun olarak yürütülen çalışmalar arasında yol ve tünel aydınlatmalarında yeni teknoloji LED esaslı armatürlerin kullanılması sürekli gündemdedir. Bu gündemi ve konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip edenleri yol ve tünel aydınlatması konularında daha detaylı bilgilendirmek amacıyla düzenlenecek seminere davet ediyoruz. COVİD-19 salgınına yönelik ülke genelinde alınan önlemleri göz önünde bulundurarak tarih güncellemesi yapılabileceğini hatırlatmak isteriz.

Mimari Aydınlatma” alanında düzenlenmesi planlanan ikinci özel konulu eğitim seminerinin Eylül 2020 ayı içerisinde yapılması planlanmaktadır.

TAD (Türk Astronomi Derneği) ve ATMK (Aydınlatma Türk Milli Komitesi) arasında "Işık Kirliliği Yasa Tasarısı/Yönetmelik" alt yapı çalışmaları için kurulan komisyon, çalışmalarına başlamıştır. Mart ayı içinde iki kez online olarak yapılan toplantılara ATMK adına görevlendirilen, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Rengin ÜNVER katılmıştır.

Küresel ölçekte yaşanmakta olan, içinde bulunduğumuz bu olağanüstü durum karşısında, Komitemizin faaliyetlerini mümkün olduğunca kesintisiz yürütebilmesi için gerekli planlamalar yapılmıştır. Bu sürecin; gerçekleri dikkate alan, sükûneti ve temkini elden bırakmayan bir biçimde yönetilmesi esastır. ATMK Yönetim Kurulumuz da bu kapsamda aylık toplantısını 23 Mart 2020 tarihinde online yaparak 2020 ve 2021 yılları faaliyet planlarının hazırlık çalışmalarına devam etmiştir.

Kişisel üyemiz Emre GÜNEŞ, "Ağustos Teknoloji Limited Şirketi” olarak kurumsal üyeliğe geçmiş; “ATEL Aydınlatma Elektronik San. ve Tic. A.Ş.” kurumsal üyeliğe kabul edilmişlerdir. Yeni üyemize “aramıza hoş geldiniz" diyoruz.