MART 2023 - BÜLTEN

CIE (Uluslararası Aydınlatma Komisyonu) tarafından Komitemiz ev sahipliğinde İstanbul’da 3-5 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek, kurumsal üyemiz GRUP İMAJ AYDINLATMA’nın platin sponsor olduğu “Kent Aydınlatma Master Plan Çalışması Eğitimi (CIE Tutorial on Urban Lighting Masterplanning)” için kayıt platformu açılmıştır. Uluslararası bilgi ve deneyimlerin paylaşılacağı etkinliğin aydınlatma alanında çalışan profesyoneller, akademisyenler ve özellikle belediyeler, politika yapıcılar ve karar vericiler için önemli kazanımlar sağlayacağı düşünülmektedir.

Etkinlik hakkındaki tüm güncel detaylara ve kayıt bilgisine CIE web sitesinin (https://cie.co.at/news/cie-tutorial-urban-lighting-masterplanning) adresi üzerinden erişilebilmektedir.

Erken kayıt için son tarih 7 Nisan 2023.

ATMK tarafından birincisi 2014 yılında düzenlenen seminerlerin on üçüncüsü, 8-17 Mayıs 2023 tarihleri arasında çevrimiçi platformda gerçekleştirilecektir. “ATMK AYDINLATMA SEMİNERİ 2023-1” için aydınlatmanın temel ilkeleri ve kavramlarının yanı sıra, ışık kaynakları, LED’ler, iç ve dış aydınlatma tasarımı, aydınlatma hesapları, mevzuatlar vb. konularda güncel bilgi ve dokümanlarla yenilenmiş detaylı bir eğitim programı hazırlanmıştır. Aydınlatma alanındaki akademisyenler ve sektör uzmanları tarafından verilen dersler, konuya ilgi duyanlar için kılavuz niteliği taşımaktadır. Seminer ile ilgili detaylı bilgilere ve kayıt formuna http://www.atmk.org.tr/ adresi üzerinden erişilebilmektedir.

UNESCO tarafından ilan edilen “16 Mayıs Uluslararası Işık Günü” kapsamında “ışık ve aydınlatma bilimi” konusunda farkındalığın arttırılması amacıyla yapılan çalışmaları destekleyen ve faaliyetler düzenleyen kurumlar arasında yer alan ATMK, bu yıl da çeşitli etkinlikler gerçekleştirecektir.


Uluslararası Işık Günü'nün Türkiye’deki resmi temsilcilerinden biri olarak, kamuoyunu bilinçlendirme ve ışık kullanımı konusunda farkındalık oluşturma amaçlı gerçekleştireceğimiz etkinliklerimizin ana teması bu yıl “Işık için Sürdürülebilirlik” olarak belirlenmiştir. Gelişmeleri ve detaylı bilgileri önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız.

Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nun Ulusal Komite üyelerine bazı CIE yayınlarına ücretsiz ulaşım olanağı uygulaması kapsamında CIE 243:2021 reprint 2023- Discomfort Glare in Road Lighting and Vehicle Lighting başlıklı Teknik Raporun, isteyen üyelerimize ulaştırılmasına başlanacaktır.

Sadece kurumsal ve kişisel üyelerimizin kullanım hakkıyla sınırlı olmak koşuluyla; bu dokümana sahip olmak isteyen üyelerimiz atmktr@gmail.com adresine e-posta gönderebilirler.

Mart ayında kişisel üye olarak aramıza katılan Betül UÇ ve kurumsal üye olarak aramıza katılan ETERNA Aydınlatma Elk. San. Tic. Ltd. Şti.’ne “ATMK ailesine hoş geldiniz" diyoruz.