MAYIS 2022 BÜLTENİ

"16 Mayıs Uluslararası Işık Günü" kapsamında Aydınlatma Türk Milli Komitemiz (ATMK) kamuoyunu bilinçlendirmek ve ışık kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amaçlı etkinlikler gerçekleştirmeye devam ediyor.

16 Mayıs 2022 tarihinde, Prof.Dr Banu Manav ve Dr. Öğretim Üyesi M. Berker Yurtseven’in moderatörlüğünde, Prof.Dr. Bülent Gündüz, Prof.Dr. Soyhan Bağcı, Dr. Nasibe Ünsalan, Dr. Hilmi Or ve Elio Kim’in katılımıyla “Işık, Sağlık ve Sirkadyan Ritm” başlıklı İngilizce bir Webinar gerçekleştirildi. Bu etkinliğimizde ışığın ve sirkadyan ritmin önemi, sağlığımıza etkisi, ışık etkisinin gelecek nesillere aktarımı, çalışma koşullarımız ve duygu durumumuzla ilişkisi gibi konuların teknoloji, tasarım, mühendislik ve üretimle birleştirilmesinin önemi tartışıldı. Webinar kayıtlarına Komitemiz YouTube kanalından https://youtu.be/rFo-iilJEOo bağlantı adresi üzerinden erişebilirsiniz.

Zeynep Akkaya tarafından “Uluslararası Işık Günü 2022” için hazırlanan Sürdürülebilir Geleceğin Işığı Bilimdir sosyal medya kartları komitemizin tüm hesapları üzerinden paylaşıldı.

ATMK-AGİD işbirliğinde yürütülen “Üniversitelerimizde Aydınlatma Sektörü Tanıtımı ve Aydınlatma Eğitim Programlarına Destek Projesi için çalışma grubu üyeleri, 18 Mayıs 2022 tarihinde bir araya geldiler.

Üyelerimizin staj ve istihdam ihtiyaçlarına destek olabilmek amacıyla “Aydınlatma Sektörü Potansiyel Çalışma Alanlarının Tanıtımı” için ATMK ve AGİD internet sitelerinde “İş ve Staj Fırsatları Bölümü” başlıklı çalışmalar başlatıldı.

“Aydınlatma Eğitimine Destek” faaliyet planı kapsamında, “Aydınlatma Kütüphanesi Eğitim Materyalleri” konu başlığı ile örneklemeler hazırlandı ve kamuoyunun yararına sunulması amacıyla gönüllü olarak çalışma grubunda yer alacağını belirten ATMK-AGİD üyeleri ile iletişime geçildi.

CIE-Uluslararası Aydınlatma Komisyonu’nun Ulusal Komiteler için çevrimiçi olarak 17 Mayıs ve 19 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirdiği "CIE National Committee Workshop on Lighting Education" başlıklı etkinliğinde ATMK'yı temsilen Prof.Dr. Sermin Onaygil, Prof.Dr. Rengin Ünver ve Prof.Dr. Banu Manav yer aldılar. Çalıştayda üye ülkelerdeki aydınlatma eğitiminin basamakları, içerikleri ve bu konuda yapılması önerilen konular ele alındı.

24 Mayıs 2022 tarihinde çevrimiçi platformda Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği - BUSİAD Enerji Uzmanlık Grubu tarafından organize edilen “Aydınlatma ve Enerji Verimliliği Teknolojileri” etkinliğinde ATMK Yönetim Kurulu Başkanımız Prof.Dr. Sermin ONAYGİL konuşmacı olarak yer aldı.

Prof.Dr. Sermin ONAYGİL yaptığı sunumunda aydınlatmanın bir bilim dalı olduğuna, nitel ve nicel kalite kriterlerine dikkat çekerek verimli aydınlatma yöntemleri ve aydınlatma alanındaki son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Etkinlikte EAE Aydınlatma, Uludağ EDAŞ ve Oyak Renault’u temsil eden konuşmacılar gerçekleştirdikleri aydınlatma proje uygulamalarından örnekler verdiler. Sunumlar sonrası aktif katılımlı verimli tartışmaların da yapıldığı etkinlikte Komitemizin uluslararası ilişkileri ve eğitim faaliyetleri vurgulandı. Etkinliğin kayıtlarına https://www.youtube.com/watch?v=97vRTZZjF1A bağlantı adresi üzerinden erişebilirsiniz.

2014 yılından bu yana düzenlediğimiz ve bugüne kadar 250 katılımcıya ulaştığımız “ATMK Eğitim Seminerleri” serisinin on ikincisi 24 Mayıs 2022 tarihinde başladı. 4 Haziran 2022 tarihine kadar devam edecek güncel bilgi ve dokümanlarla yenilenmiş detaylı bir ders programını içeren seminerimize katılım bu kez de yüksek oldu.