MAYIS BÜLTEN 2020

Işığın; bilim, kültür, sanat, eğitim, tıp, iletişim, enerji alanlarındaki önemine ve rolüne dikkat çekmek amacıyla, 2018 yılında UNESCO tarafından ilan edilen 16 Mayıs "Uluslararası Işık Günü” kapsamında üç yıldır sürdürdüğümüz etkinliklerimize bu yıl da devam ettik.

Uluslararası Işık Günü logosu gerekli onaylar alınarak dilimize çevrildi ve Türkçe logo Unesco International Day of Light web sitesinde (www.lightday.org) Nisan 2020 ayı içerisinde paylaşıma sunuldu. ATMK olarak ışık yılına ait düzenlediğimiz tüm etkinlikleri ilgili uluslararası web sayfasında bu Türkçe logomuz ile paylaşarak bu kapsamda bir dijital arşiv oluşturulmasına katkı sağladık.

 

16 Mayıs 2020 Uluslararası Işık Günü’nün anlam ve önemine uygun ileti ve sosyal medya çalışmaları yürüttük. Komitemiz tarafından 2015 yılında, Işık-Mekan-İnsan temasıyla düzenlenen fotoğraf yarışmasında ödül alan ve sergilenen eserleri, eser sahipleriyle birlikte tüm sosyal medya hesaplarımızdan paylaşıp, herkesi “evde ışık var” teması ile fotoğraf paylaşımına davet ederek ışık kullanımı ile ilgili farkındalık oluşturmayı amaçladık.

16 Mayıs 2020 tarihinde ”Işık Gününde Covid-19 ve Aydınlatma“ başlıklı internet seminerimiz canlı olarak gerçekleştirildi. Prof.Dr. Sermin Onaygil’in Ultaviyole Işınım / UV-C Lambalar, Prof.Dr. Rengin Ünver’in Aydınlık Düzeyi ve Işık Rengi Prof.Dr Banu Manav’ın İnsan Odaklı Aydınlatma başlıklı sunumlarını farklı meslek gruplarından 197 kişi senkronize olarak dinledi ve soru-cevap olarak interaktif katılım sağladı. Ücretsiz olarak yayınlanan seminerde yer alan tüm sunumlara www.atmk.org.tr erişim adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Aydınlatma Türk Milli Komitesi YouTube kanalı açıldı. 16 Mayıs 2020 Işık Günü’nde düzenlenen internet semineri sunumları YouTube kanalımıza yüklenmiştir. Abone olarak, gelişmeleri takip edebilirsiniz. https://www.youtube.com/channel/UC0E6kWzEpOUQ9og-25FETgg/featured

Aynı gün gerçekleştirdiğimiz bir diğer etkinlik, Türk Astronomi Derneği (TAD) ile Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) tarafından "Dış Aydınlatma ve Işık Kirliliği" konusunda youtube kanalından yapılan 97 kişinin katılım sağladığı canlı yayındır. Etkinlik içeriğine ve TAD-ATMK Ortak Bildirgesi’ne www.atmk.org.tr erişim adresinden ulaşabilirsiniz.

“Işık Günü” kutlamaları kapsamında geleceğin yetişkinlerine "Sizce Işık Nedir?" diye sorduk. Çocuklarımızdan aldığımız geri dönüşler kısa bir videoda toplanarak 16 Mayıs 2020 tarihinde komitemizin sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. Konuyla ilgili videoya www.atmk.org.tr erişim adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Korona virüs COVİD-19 salgını sebebiyle, Komitemiz faaliyetlerini online toplantılar üzerinden yürütmeye devam etmektedir. ATMK Yönetim Kurulumuz aylık toplantısını, 11 Mayıs 2020 tarihinde yine aynı platformda gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Sermin Onaygil Türkiye temsilcisi ve Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı “Ulaşım ve Dış Aydınlatma Uygulamaları” CIE Bölüm 4’ün yıllık toplantısına katıldı. Daha önce Çek Cumhuriyeti’nin Ostrava şehrinde yapılacağı duyurulan toplantı, içinde bulunduğumuz pandemi durumu nedeniyle, 20 Mayıs 2020 tarihinde on-line olarak yapıldı. Uluslararası Aydınlatma Komisyonu (CIE)’nun yeni araştırma ve standardinazyon stratejileri ile Bölüm kapsamında yürütülen çalışmaların detaylı olarak ele alındığı toplantı 14.00 – 18.45 saatleri arasında CIE Başkanı Peter Blattner’ın da aralarında olduğu 38 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

 

Sayın Sabri Günaydın tarafından düzenlenen, Tasarımsal, Tıbbi, Psikiyatrik Açıdan Her Yönüyle İnsan Odaklı Aydınlatma” konulu Elektrik Tesisat Portalı Tele Söyleşi toplantısına, ATMK Genel Sekreteri Prof. Dr. Banu Manav, Uzman Doktor Psikiyatrist Nasibe Ünsalan, Doç. Dr. Soyhan Bağcı panelist olarak katıldı. Moderatörlüğünü ATMK YK üyesi Sn. Hakan Ünsalan ve ATMK YK üyesi Sn. Zeynep Akkaya‘nın yürüttüğü toplantı, 30 Mayıs Cumartesi saat 13:00-14:30 arasında CISCO Webex üzerinden 152 katılımcı ile gerçekleştirildi.

 


MAYIS BÜLTEN 2020-11 MAYIS BÜLTEN 2020-21 MAYIS BÜLTEN 2020-31 MAYIS BÜLTEN 2020-41 MAYIS BÜLTEN 2020-51 MAYIS BÜLTEN 2020-61 MAYIS BÜLTEN 2020-71 MAYIS BÜLTEN 2020-81