ŞUBAT 2020 BÜLTEN

ATMK 9. Dönem Yönetim Kurulu Üyelerimiz Şubat ayı içerisinde iki kere toplanarak görev dağılımlarını, 2020- 2021 yıllarını içeren Faaliyet Planını belirleyerek çalışmalarına başladılar.

Aydınlatma Türk Milli Komitesi tarafından iki yılda bir düzenli olarak gerçekleştirilen ve 2021 yılında yapılması planlanan 13. Ulusal Aydınlatma Kongresi için hazırlık çalışmalarına başlandı.

2021 yılında Komitemiz ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenecek olan, Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sermin Onaygil’in Türkiye temsilcisi olarak Düzenleme ve Bilim Kurullarında yer aldığı, BalkanLight 2021 Kongresi’nin hazırlık çalışmaları da başladı.

Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sermin Onaygil’in, Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı CIE Division 4 Transportation and Exterior Applications tarafından, 21-22 Mayıs 2020 tarihlerinde, Çek Cumhuriyeti’nin Ostrava kentinde “CIE Workshop on the Calculation and Measurement of Obstrusive Lighting” başlıklı bir çalıştay düzenlenmektedir. Ölçüm ve değerlendirme yöntemlerinin tartışılacağı, gece saha ölçümlerinin yapılacağı organizasyona katılım için http://cie.co.at/news/cie-workshop-calculation-and-measurement-obtrusive-lighting linkini ziyaret edebilirsiniz.

TAD (Türk Astronomi Derneği) ve ATMK (Aydınlatma Türk Milli Komitesi) arasında "Işık Kirliliği Yasa Tasarısı/Yönetmelik" alt yapı çalışmaları için iş birliği platformu oluşturulmuş ve ortak bir komisyon kurulmuştur. Komisyonda, Milli Komitemizi temsilen, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Rengin ÜNVER yer almaktadır. Gelişmeleri ve yapılan tüm çalışmaları aylık bilgilendirme bültenlerimizde siz değerli üyelerimiz ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Aydınlatma sektöründe çalışan, farklı disiplinlerden sektör temsilcileri, akademisyenler ve bu alana ilgi duyan kişilere aydınlatma konusunda temel eğitim vermek amacı ile 2014 yılından beri aydınlatma seminerleri düzenlemekteyiz. Sürdürülebilir bir başarı elde ettiğimiz seminerlerimiz bu yıl da devam edecektir. 11. Aydınlatma Semineri, 21 Mart – 18 Nisan 2020 tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla’da gerçekleştirilecektir. Siz değerli üyelerimiz ve seminer katılımcılarımızdan gelen istek üzerine, 2020 yılından itibaren özel konulu aydınlatma eğitim seminerleri başlatılacaktır. Bu seminerlere katılım önkoşulu, temel eğitim seminerlerinin tamamlanmış olmasıdır. Özel konulu eğitim seminerleri, “Yol ve Tünel Aydınlatması” ile “Mimari Aydınlatma” alanlarında düzenlenecektir.

Kişisel üyemiz Hülya OKUTAN, "Günışığı Aydınlatma Enerji Sistemleri Ltd. Şti." olarak kurumsal üyeliğe geçmiş; “BAHAR Aydınlatma Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.” kurumsal üyeliğe kabul edilmişlerdir. Yeni üyemize “aramıza hoş geldiniz" diyoruz.